Światowy Dzień Wiatru w Poznaniu

Autor: el fot. L. Łada
REKLAMA

Na Starym Rynku można było dostać dziś w prezencie biało-czerwony wiatraczek. Bo 15 czerwca  obchodzimy Światowy Dzień Wiatru. Akcja ma uświadomić wszystkim, że trzeba rozwijać w Polsce energetykę wiatrową, bo jest bezpłatna, odnawialna i nie szkodzi środowisku.

- Z jednej turbiny w ciągu roku można wyprodukować energię dla 1300 gospodarstw domowych - wyjaśnia Małgorzata, jedna z uczestniczek akcji. - Jednak w Polsce wykorzystujemy tę energię zaledwie w 10 procentach...

Polska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o energię wiatru, jednak jeśli chodzi o wiatraki to mamy ich niewiele. Liderem wykorzystywania energii wiatrowej w Europie jest Hiszpania, w której wiatraki przy dobrej pogodzie pokrywają nawet 53 procent zapotrzebowania na prąd. W Polsce mamy ich 10 razy mniej, choć przy warunkach pogodowych panujących w naszym kraju elektrownie wiatrowe mogłyby pracować 300 dni w roku!

To dlatego Polskie Stowarzyszenie Wiatrowe z okazji Światowego Dnia Wiatru postanowiło zorganizować akcję "Lato z wiatrakami" mającą uświadomić Polakom, że wiatr może być równie cenny jak węgiel, tyle że nie zanieczyszcza środowiska, nic nie kosztuje i nigdy się nie wyczerpie. Nie wykorzystując tej energii tracimy rocznie prawie 6 miliardów złotych. W ramach akcji można też obejrzeć sobie dokładnie turbiny wiatrowe i dowiedzic się, jak działają. Organizatorzy mają nadzieję, że to także przekona ludzi do częstszego korzystania z tej energii.

- Wiele osób ma uprzedzenia wobec wiatraków, ale to bierze się po prostu z niewiedzy - przekonuje Michał Bachorz z agencji PR4You, współorganizatora akcji. - "Lato z wiatrakami" to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej na ten temat i rozwiać swoje wątpliwości.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uruchomiło specjalną stronę informacyjna www.dzienwiatru.eu, na której można dowiedzieć się więcej na temat energetyki wiatrowej w Polsce.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA