Transatlantyk – Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki po raz drugi w Poznaniu

Festiwal Transatlantyk to autorski projekt Jana A. P. Kaczmarka, kompozytora i laureata Oscara – otwarty, odważny i glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. W tym roku druga edycja odbędzie się od 15 do 22 sierpnia.

Na festiwalową publiczność czeka w tym roku światowe kino na najwyższym poziomie, koncerty muzyki filmowej, imprezy w klubie festiwalowym, konkursy dla młodych kompozytorów oraz bezpłatne Master Classes – wykłady i seminaria z wybitnymi muzykami i filmowcami z Polski i zagranicy.

Dla miłośników sztuki filmowej zaplanowano pokazy blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych – kontrowersyjnych dokumentów o problemach współczesnego świata, debiutów młodych, obiecujących reżyserów oraz tytułów nagradzanych na renomowanych festiwalach na całym świecie. Podobnie jak w ubiegłym roku wyjątkową atrakcją Festiwalu będzie formuła Kina Kulinarnego, przygotowywana wspólnie z Berlinale, partnerskim festiwalem filmowym z Berlina. W cenie biletu na seans przewidziana jest wykwintna kolacja, której menu inspirowane jest pokazywanym w danym dniu filmem.

– Trudno uwierzyć, że mamy drugą edycję festiwalu. Jesteśmy dumni z tego, że pierwszy był takim sukcesem. Mimo, że w tym roku jest mniej pieniędzy, udało nam się go powtórzyć. A media poznańskie, polskie i międzynarodowe nam w tym pomagają. Chcemy pokazać film i muzykę, bo jest to globalna forma komunikacji. Koncept festiwalu się nie zmienił. Mamy nadal dwa konkursy. Składam Poznaniowi i prezydentowi, który jako gospodarz miasta jest największym naszym patronem i jednocześnie sponsorem, dzięki któremu możemy zamienić wodę w wino – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania tak mówi o festiwalu: Cieszę się, że Transatlantyk zacumował w Poznaniu i że tego chciał jego kapitan, czyli Jan A.P. Kaczmarek. Należy się także podziękowanie całemu zespołowi, który przy tym festiwalu pracuje. Zaufaliśmy tej ekipie i nie żałujemy, że wydajemy część publicznych pieniędzy właśnie na ten festiwal. W zeszłym roku, podczas konferencji, na tym miejscu siedział ktoś inny, teraz jestem ja, a kto będzie w przyszłym roku… Bez względu na to, kto to będzie, mam nadzieję, że Transatlantyk będzie płynął dalej mimo, że na pokładzie będzie miał rozbitka. Chciałbym, aby tegoroczny festiwal miał swoją dramaturgię. Mimo, iż kolejne lata zapowiadają się źle finansowo sądzę, że paliwa nie zabraknie i Transatlantyk będzie płynął dalej.

Tegoroczny festiwal, mimo kryzysu, zapowiada się również imponująco. Jak mówi Adam Trzopek, dyrektor programowy Festiwalu Transatlantyk: Każdy czas ma swoje święto. Ja zapraszam w sierpniu do Multikina na 30 filmów dziennie przez siedem dni w tygodniu. Niektóre filmy będą się powtarzać, aby każdy miał możliwość stworzenia własnego harmonogramu. Wchodzimy na wysoki poziom pokazując filmy z wysokiej półki.

Jan A.P. Kaczmarek dodał również, że festiwal jest miejski i wiejski, bo jego część będzie miała miejsce w Rozbitku, w którym odbywać się będą m.in. warsztaty, projekcje dla dzieci, koncerty. To wszystko dla lokalnej społeczności. Ale jest to możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Druga edycja festiwalu ma bardzo ambitny repertuar, ale organizatorzy chcą o ważnych sprawach rozmawiać w atrakcyjny sposób.

Na zaproszenie Jana A.P. Kaczmarka przyjadą – uznani w filmowym świecie – aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy i operatorzy, m.in. Julian Sands, Peter Golub, Shem Bitterman, Waldemar Kalinowski, Richard Bellis, Mark Isham, Florence Fellman.

W ramach festiwalu po raz drugi zaprezentuje się w Poznaniu Kino Kulinarne. Podczas cyklu filmowego pod tym samym tytułem widzowie tegorocznej edycji imprezy będą mogli wziąć udział w pięciu wyjątkowych, inspirowanych pokazanymi obrazami kolacjach. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, młody utalentowany szef kuchni Hugo Restaurant. To niecodzienne wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w zeszłym roku przygotowywane będzie we współpracy z twórcami Festiwalu Berlinale.

Na rozpoczęcie festiwalu w Auli UAM zagra na akordeonie Marcin Wyrostek. Do współpracy, od strony muzycznej, Jan A.P. Kaczmarek zaprosił Adama Sztabę.

Tegoroczne festiwalowe wydarzenia odbędą się w następujących miejscach: Multikinie 51 (pokazy filmowe, Master Classes), Auli UAM (gala otwarcia), Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki (koncerty i gala zamknięcia) oraz Concordii Design (klub festiwalowy, Master Classes) w Poznaniu, jak również w położonym 60 km od stolicy Wielkopolski, Instytucie Rozbitek (Master Classes).