Więcej imprez na placu Wolności - mniej na Starym Rynku

Autor: el fot. archiwum
REKLAMA

Więcej koncertów, imprez masowych i jarmarki przeniesione na plac wolności? Wszystko jest możliwe. Estrada Poznańska przejmuje plac Wolności, Arkadię i płytę Starego Rynku.

Estrada zarządza już pawilonem Nowej Gazowni. Plan pracy dla tego obiektu jest już gotowy na trzy lata. Wiceprezydent Dariusz Jaworski pamięta też o tym, że Nowa Gazownia miała był przyczółkiem dla Starej Gazowni, jednak ten projekt będzie musiał poczekać.

- Musi być na chwilę zatrzymany ze względów budżetowych - wyjaśnia prezydent Jaworski.

Nowa Gazownia będzie realizowała program głównie edukacyjny, ale niekoniecznie dla dzieci. - Jestem zdumiony, jak wiele starszych osób odwiedza różne imprezy, przykładem są chociażby spotkania w KontenerArcie - mówił Tomasz Karczewski, dyrektor Estrady. - Trzeba dla nich stworzyć ofertę.

Jednak imprezę w Nowej Gazowni będzie mógł urządzić każdy chętny - pod warunkiem, że pomysł będzie interesujący na tyle, by Estrada go zaakceptowała.

Do Nowej gazowni dojdzie teraz Stary Rynek, plac Wolności i część budynku Arkadii, a konkretnie 300 metrów kwadratowych nad sklepem EMPiK, z widokiem na plac. Czy w związku z tym uda się wreszcie uruchomić owe słynne i niewykorzystane tarasy, z których kiedyś słynęła Arkadia? Okazuje się, że tak.

- - To jeden z pomysłów, by stworzyć tam artystyczną kawiarnię, restaurację z interesującycm i niedrogim menu oraz ciekawą ofertą artystyczną - wyjaśnia wiceprezydent.

Jednak zanim zasiądziemy na tarasie Arkadii, upłynie jeszcze sporo czasu. Sama inwentaryzacja przejmowanych terenów pochłobnęła i piochłonie jeszcze sporo czasu, a wiceprezydent określił ją delikatnie jako "uciążliwą". Estrada przejmie budynek 16 sierpnia, oczywiście po zakończeniu działalności Strefy Kibica, a dochód z wynajmu pomieszczeń ma służyć do wspomożenia budżetu imprez organizowanych na placu Wolności. Stary Rynek zostanie przejęty mniej więcej pod koniec października. Tu także jeszcze trwa inwentaryzacja i rozmowy z właścicielami lokali położonych wokół płyty. Także wi w tym przypadku diochód z wynajmu powierzchni zostanie przeznaczony na imprezy - dotąd dochód z ogródków szedł do ogólnego budżetu miasta, a ze strefy parkowania - do Zarządu Dróg Miejskich.

- To próba uporządkowania przestrzeni  - tłumaczy prezydent. - Dwa niezwykle ważne miejsca będą w jednym zarządzie i mamy nadzieję, że dzięki temu uda się je ożywić. Pomysłów jest przynajmniej kilka...

Estrada myśli o przeznaczeniu placu Wolności na imprezy masowe, na które Stary Rynek, zwłaszcza w czasie gdy są ogródki, staje się za ciasny. Wiceprezydent zastanawia się także nad przeniesieniem tam jarmarków, które teraz odbywają się na rynku - łącznie z tym najsłynniejszym, Jarmarkiem Świętojańskim.
- Kolejna powierzchnią do wykorzystania będzie plac Kolegiacki, gdy zostanie wyprowadzony stamtąd parking - dodaje Dariusz Jaworski. - Projekt już przecież jest, a wtedy część imprez dałoby się przenieść także i tam, i w ten sposób zacząć przesuwać się w stronę Warty...

Niestety, problemem są mieszkańcy. Ci, którzy mieszkają w okolicach miejsc przyszłych koncertów i festiwali, życzą sobie imprez, owszem - ale cichych.
- Praktycznie po każdym wydarzeniu w Nowej Gazowni są skargi - przyznaje dyrektor Karczewski. - Zdecydowalismy więc, że będą tam się odbywały imprezy jedynie o szczególnym charakterze. A w przypadku centrum bardzo nas wspiera Rada Osiedla Stare Miasto i mamy nadzieję, że nam pomoże wobec mieszkańców.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA