„Lilka”, Małgorzata Kalicińska

Lilka to opowieść o tym, jak nam w życiu pustoszeje przestrzeń dookoła nas i o tym, że jest to bardzo naturalna kolej rzeczy.

Bohaterką jest Marianna Roszkowska – kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka średniego szczebla w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma.

Wychowana w kochającej rodzinie, ale doświadczywszy też wielu zakrętów i zawodów z perspektywy lat zaczyna głębiej przypatrywać się swojemu życiu. Kogo kochała, kto kochał ją, a kto ukształtował ją samą? Ile dobra, a ile zła zaznała?

Nadszedł czas, żeby spojrzeć na swe życie w zupełnie nowym świetle. Pustoszeje rodzinne gniazdo – dorasta syn i opuszcza dom matki, zaczynają odchodzić i umierać bliscy. Z pozoru normalna kolej rzeczy, na którą jednak nigdy nie jesteśmy gotowi.

Marianna z powodu złych doświadczeń z młodości jest odrętwiała uczuciowo i dopiero konieczność zaopiekowania się nielubianą, samotną, chorą siostrą sprawia, że zaczyna się w niej rodzić ciepłe, a potem bardzo prawdziwe, a jednocześnie zaskakujące, gorące uczucie do niej.

Małgorzata Kalicińska urodziła się 30 września 1956 roku w Warszawie. Jako nastolatka, ukończyła XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, udając się następnie na studia do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po ukończeniu SGGW, odnalazła się w edukacji, ucząc najpierw w technikum, a następnie w dwóch szkołach podstawowych. Po tym okresie przyszedł czas na telewizję, gdzie pracując w TVP1, pracowała nad zbieraniem materiałów do programu „Kawa Czy Herbata”, współtworzyła program pt.: „Forum nieobecnych”, czy pomagała redagować program „Żyć bezpieczniej”. Przez wiele lat pracowała w Agencji Reklamowej Camco – Media, będąc jednocześnie jedną z jej współzałożycielek. Jest autorką bardzo popularnych powieści “Dom nad rozlewiskiem” czy „Powroty nad rozlewiskiem”. Na podstawie pierwszej z nich, powstał serial dla TVP, z Joanną Brodzik w roli głównej.