My-Poznaniacy protestują przeciwko szykanom “Ósemek”

Stowarzyszenie My-Poznaniacy wydało oficjalne oświadczenie w sprawie niepodjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały dotyczącej statutu Teatru Ósmego Dnia. – Przyjęliśmy tę informację z oburzeniem i wstydem – piszą członkowie stowarzyszenia.

Podczas wtorkowej sesji rada Miasta Poznania miał uchwalić statuty poznańskich placówek kulturalnych. I uchwaliła wszystkie – z wyjątkiem tego dla Teatru Ósmego Dnia. Radni argumentowali, że teatr coraz mniej zajmuje się działalnościa teatralną, a coraz częściej wynajmuje swoją salę na spotkania, wykłady i dyskusje.
Człnkowie stowarzyszenia wystosowali z tego powodu list otwarty do poznańskich radnych. Oto on:

Szanowni Państwo Radni,
Z oburzeniem oraz wstydem przyjęliśmy informację, że podczas XXIII Sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja 2012 r. radni głosami Klubu PiS, Klubu PRO oraz części radnych Klubu PO, którzy celowo wstrzymali się od głosu, bądź celowo nie wzięli udziału w głosowaniu, nie uchwalili statutu Teatru Ósmego Dnia, jako autorskiego ośrodka o charakterze interdyscyplinarnym. Podjęcie tego rodzaju decyzji jest objawem wyjątkowej nonszalancji oraz braku szacunku dla kultury – nie tylko w Poznaniu – również dla kultury w Polsce.

Doceniany wielokrotnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany podczas międzynarodowych festiwali teatralnych Teatr Ósmego Dnia jest jedynym tego rodzaju miejscem kultury w Poznaniu i jednocześnie najwybitniejszym teatrem alternatywnym powojennej Polski. Gra już od czterdziestu ośmiu lat. „Jego wizja wolności zwyciężyła wraz z przełomem politycznym wschodniej części Europy”. Po latach emigracji w 1989 roku aktorzy powrócili do Poznania, ponieważ to miasto, z wyboru od zawsze, było miejscem działalności Teatru. Od tamtego czasu Teatr Ósmego Dnia gra na całym świecie, jest honorowany a także podziwiany w miastach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych promując w ten sposób rodzinny Poznań.

Tym bardziej niepokoi nas fakt, że Rada Miasta Poznania podjęła tak niezrozumiałą oraz niemerytoryczną decyzję.

Jako mieszkańcy Poznania i jednocześnie uczestnicy kultury a także widzowie spektakli Teatru Ósmego Dnia i słuchacze uczestniczący w spotkaniach organizowanych przez Zespół Teatru domagamy się podjęcia uchwały w sprawie statutu Teatru Ósmego Dnia. Decyzja o tej uchwale powinna być wolna od osobistych i politycznych uprzedzeń.