My-Poznaniacy protestują przeciwko szykanom "Ósemek"

Autor: My-Poznaniacy, el, fot. M. Małecki
REKLAMA

Stowarzyszenie My-Poznaniacy wydało oficjalne oświadczenie w sprawie niepodjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały dotyczącej statutu Teatru Ósmego Dnia. - Przyjęliśmy tę informację z oburzeniem i wstydem - piszą członkowie stowarzyszenia.

Podczas wtorkowej sesji rada Miasta Poznania miał uchwalić statuty poznańskich placówek kulturalnych. I uchwaliła wszystkie - z wyjątkiem tego dla Teatru Ósmego Dnia. Radni argumentowali, że teatr coraz mniej zajmuje się działalnościa teatralną, a coraz częściej wynajmuje swoją salę na spotkania, wykłady i dyskusje.
Człnkowie stowarzyszenia wystosowali z tego powodu list otwarty do poznańskich radnych. Oto on:

Szanowni Państwo Radni,
Z oburzeniem oraz wstydem przyjęliśmy informację, że podczas XXIII Sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja 2012 r. radni głosami Klubu PiS, Klubu PRO oraz części radnych Klubu PO, którzy celowo wstrzymali się od głosu, bądź celowo nie wzięli udziału w głosowaniu, nie uchwalili statutu Teatru Ósmego Dnia, jako autorskiego ośrodka o charakterze interdyscyplinarnym. Podjęcie tego rodzaju decyzji jest objawem wyjątkowej nonszalancji oraz braku szacunku dla kultury – nie tylko w Poznaniu – również dla kultury w Polsce.

Doceniany wielokrotnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany podczas międzynarodowych festiwali teatralnych Teatr Ósmego Dnia jest jedynym tego rodzaju miejscem kultury w Poznaniu i jednocześnie najwybitniejszym teatrem alternatywnym powojennej Polski. Gra już od czterdziestu ośmiu lat. „Jego wizja wolności zwyciężyła wraz z przełomem politycznym wschodniej części Europy”. Po latach emigracji w 1989 roku aktorzy powrócili do Poznania, ponieważ to miasto, z wyboru od zawsze, było miejscem działalności Teatru. Od tamtego czasu Teatr Ósmego Dnia gra na całym świecie, jest honorowany a także podziwiany w miastach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych promując w ten sposób rodzinny Poznań.

Tym bardziej niepokoi nas fakt, że Rada Miasta Poznania podjęła tak niezrozumiałą oraz niemerytoryczną decyzję.

Jako mieszkańcy Poznania i jednocześnie uczestnicy kultury a także widzowie spektakli Teatru Ósmego Dnia i słuchacze uczestniczący w spotkaniach organizowanych przez Zespół Teatru domagamy się podjęcia uchwały w sprawie statutu Teatru Ósmego Dnia. Decyzja o tej uchwale powinna być wolna od osobistych i politycznych uprzedzeń.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA