„Amazonki i macierzyństwo” – Zdrowa i piękna dla dzieci

Federacja Stowarzyszeń Amazonki organizuje 26 maja w King Cross, z okazji Dnia Matki, kampanię „Amazonki i macierzyństwo”. (Zobacz wideo).

Kampania „Amazonki i macierzyństwo” ma na celu podnieść świadomość w społeczeństwie, że po leczeniu raka piersi kobieta może planować zdrowe macierzyństwo. Celem kampanii jest także wsparcie kobiet po leczeniu raka piersi w dawaniu poczucia bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny, w szczególności dzieciom. Ważnym elementem powrotu mamy do dobrego samopoczucia po leczeniu raka piersi jest dbanie o piękny wygląd. Dlatego też podczas kampanii będą fotografowane spełnione, silne mamy amazonki w towarzystwie ich dzieci, by dać siłę innym kobietom do pozytywnych zmian w swoim życiu.

– Fotografia społeczna zajmuje bardzo ważne miejsce w mojej działalności i twórczości. Dzięki temu mam poczucie spełniania pewnego rodzaju misji, które niesie ze sobą zawód fotografa – aby pokazywać za pomocą zdjęć ważne tematy i problemy dotykające innych ludzi, aby oswajać z tym, o czym się jeszcze za mało mówi. Dlatego na prośbę poznańskich Amazonek, po raz kolejny zaangażowałam się w projekt kampanii społecznej skierowanej do kobiet. Tym razem fotografując szczęśliwe mamy po przebytej chorobie nowotworowej wraz z dziećmi chcemy pokazać emocje i wzajemne relacje w rodzinie, ponieważ kiedy choruje mama – wraz z nią choruje cała rodzina – mówi Katarzyna Piwecka, fotograf.

Wystawa zdjęć „Amazonki i macierzyństwo”

Kampanię otworzy wystawa portretów „Amazonki i macierzyństwo” autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak. Wystawa ukazuje kobiety po wygranej walce z rakiem w towarzystwie swoich dzieci. Ze zdjęć bije radość z wygranej walki, a także siła i piękno kobiet, które prowadzą dobre, szczęśliwe życie rodzinne.

Bohaterkami fotografii są zarówno amazonki z długim stażem choroby i już dorosłymi dziećmi, a nawet wnukami, jak również młode amazonki z maluchami. Niektóre z nich urodziły swoje dzieci zanim w ich życiu pojawił się rak, niektóre zaś zdecydowały się urodzić już po diagnozie.

Joanna i Monika to młode mamy rocznych dzieci, które nie bały się podjąć decyzji o macierzyństwie po przebyciu choroby nowotworowej. Są przykładem tego, że po leczeniu raka można odzyskać dawne szczęśliwe życie i bardzo świadomie przygotować się do powiększenia rodziny.

Druga Joanna natomiast wykryła u siebie raka krótko po urodzeniu dziecka. Pozostałe bohaterki w momencie diagnozy miały już rodziny i dzieci w wieku od 7 do 17 lat.

Dla każdej z nich diagnoza wiązała się z troską o ich dzieci

Choroba nowotworowa jest sprawą rodzinną. Kiedy choruje mama, odczuwa to cała rodzina. Wszyscy jej bliscy konfrontują się z rakiem. Jednak kiedy wiele lat temu rak piersi był tematem tabu było o wiele trudniej rozmawiać kobietom o raku z ich dziećmi, a rzadkością było, żeby decydowała się na urodzenie dziecka.

Dzisiaj sytuacja się zmienia i to dzięki kampaniom społecznym takim jak ta organizowana w King Cross. Wystawa przypomina także o profilaktyce. Warto regularnie badać piersi, bo kiedy kobieta choruje, z rakiem konfrontuje się cała rodzina.

Kolejne odsłony kampanii

Kampania skierowana do wszystkich kobiet w celu uświadamiania, jak ważna jest profilaktyka, a także że z rakiem można wygrać, mieć szczęśliwą rodzinę i spełniać się w macierzyństwie.

W kolejnych odsłonach kampanii Federacja Stowarzyszeń Amazonki będzie również zwracać uwagę na ważność uświadamiania kobiet walczących z rakiem piersi, że niejednokrotnie mają prawo do decydowania o formie operacji, bo nie zawsze musi to być mastektomia. A jeżeli już, to w Polsce można zrekonstruować pierś w zabiegu jednoczasowym, jak i w odroczonym terminie.

Wystawa „Amazonki i macierzyństwo” odbędzie się 26 maja w King Cross. Fotografie będzie można obejrzeć przez 3-4 tygodnie.