Mamy nowego honorowego obywatela i kilku zasłużonych

Premier Hanna Suchocka została Honorowym Obywatelem Miasta Poznania, a ksiądz Marian Lewandowski, Leo van Buiten i profesor Zbigniew Michał Kwias otrzymali tytuły “Zasłużony dla miasta Poznania”. Tak zadecydowali radni podczas dzisiejszej sesji rady miasta. Zobacz wideo!

Przyznanie tytułów poprzedziło oświadczenie radnego Krzysztofa Grzybowskiego, który zwrócił uwagę swoich kolegów i prezydenta miasta Poznania na fakt, że opis stolicy Wielkopolski, w tym także honorowych obywateli, w Wikipedii pozostawia wiele do życzenia.

– Dowiadujemy się między innymi, że urodził się tu Paul von Hindenburg – mówił. – jest wprawdzie link do honorowych obywateli miasta Poznania, ale ich lista jest niepełna. Nie można ignorować w dzisiejszych czasach Internetu, kiedy nawet encyklopedia Britannica przestała wychodzi w wersji papierowej i ukazuje się wyłącznie w wirtualnej.

Radny przy okazji przyznawania tych honorowych tytułów zaapelował do prezydenta Poznania, by jego służby uzupełniły dane o mieście w Internecie.
– W niemieckiej wersji Wikipedii jest znacznie więcej o Poznaniu – podsumował radny.

Głosowanie nad kandydatami do honorowych tytułów nie wzbudziło żadnych kontrowersji. Premier Hanna Suchocka, prawniczka pochodząca z Pleszewa, była premier, a obecnie ambasador w Watykanie, została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Poznania za “zasługi dla rozwoju niepodległej Rzeczypospolitej oraz głęboki szacunek dla postawy życiowej, uosabiającej patriotyzm i tradycyjne wielkopolskie wartości”. Radni PiS demonstracyjnie jednak nie wzięli udziału w głosowaniu, ponieważ ich zdaniem będąc posłem na sejm podczas poprzedniego ustroju sankcjonowała ten system.

Księdza Mariana Lewandowskiego doceniono za “pracę organiczną, podtrzymującą pamięć historyczną mieszkańców Poznania, szczególnie za działania chroniące zabytki miasta oraz za przywrócenie Akademii Lubrańskiego jej architektonicznego blasku i funkcji kulturalno – edukacyjnej”. Ksiądz Lewandowski jest bowiem dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego.

Leo van Buiten, kolejny wyróżniony, jest współautorem owocnej współpracy między pPoznaniem a holenderskim miastem Assen. Tytuł otrzymał “w podziękowaniu za osobiste zaangażowanie w budowanie przyjacielskich relacji między społecznościami obu miast oraz w tworzenie dobrego wizerunku Miasta Poznania za granicą”.

Natomiast profesor Zbigniew Kwias, wybitny polski urolog, otrzymał tytuł “w uznaniu zasług i osiągnięć w dziedzinie medycyny, szczególnie w dziele wieloletniego prowadzenia i rozwoju Katedry i Kliniki Urologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz doceniając wielkie zaangażowanie, życzliwość i oddanie w niesieniu ulgi chorym i potrzebującym pomocy”.

Tytułem “Zasłużonego dla miasta Poznania” został też odznaczony klub sportowy Warta Poznań, który w tym roku obchodzi setne urodziny – za zasługi dla rozwoju poznańskiego sportu i wszystkie zdobyte medale i wyróznienia przez te sto lat. Także i ten tytuł wzbudził pewne kontrowersje ze względu na antysemickie działania klubu w dwudziestoleciu międzywojennym oraz toczącą się sprawę karną przeciwko Jakubowi P. – mężowi Izabeli Łukomskiej-Pyżalskiej, prezes sekcji piłkarskiej klubu.

Wręczenie wyróżnień odbywa się tradycyjnie w Ratuszu podczas uroczystej “imieninowej” sesji rady miasta, która odbywa się co roku 29 czerwca, w dzień imienin Piotra i Pawła, patronów Poznania.