Nocne atrakcje podczas Nocy Muzeów 2012

Możliwość wyspowiadania się nawet o 3 w nocy. Okazja do zjedzenia czegoś dobrego w ramach restauracyjnego maratonu trwającego do najpóźniejszych godzin. Coraz częściej powstają inicjatywy takie jak wspomniana Noc konfesjonałów czy Noc restauracji. Czy ta część doby spełnia swoją pierwotną funkcję, czyli sen? Nie – mogły odpowiedzieć placówki, które przygotowały dla poznańskich nocny marków całe mnóstwo atrakcji. Proponujemy 11 miejsce, które trzeba zobaczyć w nocy z 19 na 20 maja. Za darmo!

Zwiedzanie muzeów polecamy rozpocząć od Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w oddziale Muzeum Narodowego, na Starym Rynku. Tam od 17 do 1 czekają na gości nie lada atrakcje. Między innymi koncert orkiestry reprezentacyjnej wojsk powietrznych, warsztaty orderowe z konkursem dla dzieci czy pokaz cennych obiektów ze zbiorów muzeum.

Podczas dalszej późnowieczornej turystyki słuszne byłoby wybranie się do oddziału Biblioteki Raczyńskich. Muzeum-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8) i Muzeum-Pracownia J. I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) przygotuje pogadanki, prelekcje, wystawy i koncerty, wspólne śpiewanie i czytanie bajek. Początek od 18.

Na pewno nie zawiodą się również osoby, które w czasie swojej nocnej eskapady trafią do Muzeum Etnograficznego. Pracownicy placówki od 17 do północy postarają się aktywnie zaprosić gości do warsztatów. Jak czytamy na stronie internetowej akcji Noc Muzeów, organizatorzy przygotowali między innymi: Bałkański skarbiec – samodzielne wykonywanie ozdobnych pasów z tradycyjnych bałkańskich ubiorów ludowych. Wątek i osnowa – możliwość samodzielnego wykonania przeplotów czółenkiem przy prawdziwym warsztacie tkackim. Zapraszamy, Oddział Muzeum Narodowego, ul. Grobla 25.

Powrót do przeszłości zafunduje przybyłym Instytut Pamięci Narodowej na ulicy Rolnej. Noc Muzeów organizowana jest tam pod hasłem „Dzień w PRL-u”. Organizatorzy zapowiadają na przykład prezentacja przedmiotów codziennego użytku sprzed 1989, ekspozycja polskiej motoryzacji z okresu Polski Ludowej, pokazy filmowe, (Miś o godzinie 20 i Rozmowy kontrolowane o 22), a także dokumenty filmowe z epoki.

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, znajdujące się przy ul. Biedrzyckiego 13, stawia sobie za cel hasło „Poznaj islam”. Pracownicy chcą przybliżyć mieszkańcom Poznania i okolic religię i kulturę muzułmańską. Namawiają uczestników Nocy Muzeów na zwiedzenie meczetu, galerii i kącik z rękodziełem marokańskim, do obejrzenia prezentacji książek na temat islamu, a także wysłuchania wykładu o ogólnym zarysie islamu i przyjrzeniu się pokazowi modlitwy muzułmańskiej isha. Początek o 17, zakończenie o 1.

Polecamy także wizytę w Muzeum Narodowym, w Gmachu Głównym Galerii Malarstwa i Rzeźby na alejach Marcinkowskiego. Tam, podobnie jak w Muzeum Etnograficznym, czekają na odwiedzających warsztaty. Od 17.30 i 19 Wywołujemy wspomnienia – zatrzymujemy czas, Uszyj sobie przytulankę (obie akcje dla dzieci w wieku 8–13 lat), po nich warsztaty interpretacji twórczych dla młodzieży w wieku ponadgimnazjalnym i studentów oraz rozmowy przy eksponatach do 22:30, także koncerty i prezentacje filmów dokumentujących prace muzeum.

Jako kolejny punkt warty zapamiętania proponujemy odwiedziny Ostrowa Tumskiego i znajdującego się tam Muzeum Archidiecezjalnego (ul. Lubrańskiego 1). Również i ono przygotowało ofertę dla najmłodszych: wystawę „Ładne książki – wystawa książek i ilustracji dla dzieci” (od godziny 17) i Dobranocka w muzeum – piosenki, wiersze, bajki dla i o dzieciach (18 i 20). Dla starszych przygotowano prelekcje Prawda i legenda o poznańskim Mieczu św. Piotra (21) i Pastorał z Limoges – skarb czy tani wyrób? (22).

Następną placówką kultury, o której należy pamiętać jest  Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku. Fani muzyki punktualnie o 17 będą mogli usłyszeć hejnał. Będzie to sygnał do dalszych niespodzianek. Zachęcamy go uczestnictwa w dwóch prezentacjach. Od 18 do 23 Instrumenty „od środka”. Jak otworzyć instrument? gdzie za pomocą specjalnej kamery i komputera na ekranie pokazane zostanie wnętrze wybranych obiektów oraz, od 18:30 do 22, Wirtualne rekonstrukcje instrumentu w technice 3D na przykładzie klawikordu. Koniec akcji w muzeum ponownie ogłosi melodia hejnału o godzinie 1.

Gości nie można zabraknąć też w Centrum Kultury Zamek. Gdzie, poza wystawą World Press Photo (płatną 6 złotych) warto pójść na wykład Tradycje antyczne na Zamku Cesarskim w Poznaniu zaczynający się o 19 oraz W poszukiwaniu znaczeń antycznych, czyli oprowadzanie po dzielnicy Zamkowej o 23. Włodarze Zamku przygotowali szeroką ofertę kulturalną, prócz wspomnianych, przyszykują warsztaty dla dzieci i młodzieży w różnym wieku Efemeryczny ZAMEK, performance CMMN SNS PRJCT i wystawy malarstwa i fotografii.

Także poznańskie MPK przygotowało coś dla pasażerów i nie tylko. Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Głogowskiej 131/133 zaprasza miłośników. Specjalnie dla nich kursować będą dwa zabytkowe tramwaje linii M oraz autobus N.

Tym, którzy mają ochotę na wyjazd polecamy krótką podróż samochodową na północ. Do Owińsk. To tam znajduje się Muzeum Tyflologiczne. Jest to pierwsze w Polsce miejsce, gdzie można obejrzeć ponad 300 eksponatów użytkowanych w przeszłości przez osoby niewidome i słabowidzące.

Nie pozostaje nic innego jak termos dobrej gorącej kawy, lista miejsce do których chcemy się udać i cierpliwość, bo prawie na pewno, jak co roku, ta noc w Poznaniu przyciągnie wielu.