Festiwal Murali Outer Spaces rusza w niedzielę

Warsztaty, akcje uliczne, koncerty, no i oczywiście murale, murale, murale – 13 maja rusza na Wildzie Festiwal Murali organizowany przez Stowarzyszenie Inner Art. I potrwa cały tydzień.

Festiwal Outer Spaces to promocja sztuki w przestrzeni miejskiej. W ubiegłym roku dzięki festiwalowi w Poznaniu najbardziej znani artyści zajmujący się tym rodzaje twórczości namalowali 5 murali: na Kantaka, Garbarach, Kościuszki i Grobli.

– Teraz idziemy o krok dalej – zapowiadają organizatorzy festiwalu. – Główną ideą tegorocznych wydarzeń jest szeroko pojęta ingerencja w przestrzeń. Są to wszelkie działania artystyczne, zachodzące w tkance miejskiej – rzeźby, murale, graffiti, instalacje, performance i architektura. Rozwijając dawną ideę tworzenia otwartej, miejskiej galerii sztuki współczesnej, pragniemy nie tylko zostawiać po sobie ślad w postaci wielkoformatowych kompozycji, ale również zaprezentować gościom, przypadkowemu przechodniowi, a także społecznościom lokalnym nowe nurty, zachodzące w sferze urban artu. Część wydarzeń będzie miała charakter ulotny, jak pokazy filmowe w kinie Muza, imprezy muzyczne, czy artystyczne projekcje animowane na wildeckich budynkach. Ale część prac wpisze się trwale w przestrzeń miejską, urozmaicając otoczenie, w którym żyją poznaniacy.

Festiwal rozpocznie się 13 maja o 15 piknikiem w parku Drwęskich. DJ’e, muzycy, wokaliści, fani ulicznych sportów, wszelkiej maści zajawkowicze i każdy kto będzie chciał może przyjść spędzić niedzielę w naprawdę miłej atmosferze. Muzycznie czas umilać będzie ekipa ictusa. Piknik potrwa do 22.

Główne atrakcje, czyli malowanie kamienic, rozpoczną się w poniedziałek o 9 rano. Murale będą powstawały na ulicy Czarnieckiego 14, Górnej Wildzie 89, Przemysłowej 21, Hetmańskiej 101 i Sikorskiego 25.

Tego samego dnia o 14 w biurze festiwalowym przy ul. 28 Czerwca 125/127 będzie można wziąć udział w warsztatach poświęconych technologii sitodruku, a o godzinie 17 zacznie się cykl akcji podwórkowych przy ul. Fabrycznej 5, Prądzyńskiego 23, Prądzyńskiego 55, Pamiątkowej 14. Akcja ma na celu zmianę szarych, nijakich podwórek wildeckich w miejsca przyjazne i przyjemne – jej uczestnicy porzygotują projekty zmian, a później będą je realizować pod okiem architektów.

Wtorek 15 maja to kolejne warsztaty w biurze festiwalowym – tym razem mebli z recyklingu. Organizatorzy nauczą chętnych, jak wykorzystać resztki materiałów budowlanych i starych mebli tak, by powstało z nich coś pięknego i niepowtarzalnego. A wieczorem, o 22.30, na podwórku dawnego kina Wilda będzie można obejrzeć film „Comic Book Confidential”.  

W czwartek 17 maja o 16 każdy będzie mógł nauczyć się robić vlepki – warsztaty przygotowała ekipa z Fundacji Tranzyt i projektu Centrala. Pozostawione na samoprzylepnym papierze komentarze przybiorą charakter komiksów i opowieści obrazkowych. Chętni będą też mogli wziąć udział w tworzeniu murali! Dzięki uprzejmości Politechniki Poznańskiej 30 metrów ściany na narożniku Chwiałkowskiego i Przemysłowej od godziny 16 będzie czekało na artystów.
– Przy wiosennych dźwiękach ictusowej muzyki i w towarzystwie innych artystów możesz zostawić ślad na Wildzie – zachęcają organizatorzy Outer Spaces – albo w miłej atmosferze spędzić majowe popołudnie oglądając malarzy w akcji.

Piątkowy wieczór to mapping 3D na boisku szkoły podstawowej przy ul. Różanej. Mapping 3D polega na odpowiednim wykorzystaniu naturalnej architektury i wypukłości brył w celu stworzenia nowego punktu odniesienia. Na strukturze wyświetlane są specjalne animacje, które mogą tworzyć całą opowieść i być zbiorem efektownych sztuczek wizualnych. Ten konkretny mapping będzie w bezpośrednim odniesieniu do stylistyki sztuki ulicy, pełny kolorów i streetowych motywów. Start o 21:00.

Festiwal zakończą warsztaty audiowizualne w Nowej Gazowni – początek o 16 – zajęcia prowadzone dla pasjonatów przez pasjonatów, których obsesją jest obraz, dźwięk i ich synteza. A wieczorem w tym samym miejscu rozpocznie się impreza Outer Spaces Street Beatz, dzięki której w Poznaniu będzie można poczuć klimat podziemnych imprez Londynu czy Berlina. Będą więc nietuzinkowi artyści: Anstam z Niemiec, wschodzące gwiazdy nowej fali dubstepu: Biome i Content, Fallout, reprezentujący kolektyw Ictus.pl.

Będzie też potężny sound system i zjawiskowe wizualizacje wszechstronnego Kabauy – wszystko to ma pobudzić do życia skostniałą tkankę miejską.