Wykwintny smak szparaga

Autor: sf, fot. S. Furmaniak
REKLAMA

Już od kilkunastu lat w hotelu Rzymskim odbywa się inauguracja sezonu szparagowego. Dzięki takim spotkaniom krąg smakoszy szparaga corocznie się powiększa.

Zaproszeni goście, wśród których byli również dziennikarze, mogli smakować wielu potraw przygotowanych przez kucharzy hotelu Rzymskiego.

- Tegoroczny sezon na szparagi zaczął się później. Z uwagi na mrozy będzie ich mniej, mogą być również gorszej jakości, puste w środku. Takie szparagi dla konsumenta nie powinny mieć znaczenia, gdyż są one pełnowartościowe, ale nie spełniając wymogów handlowych nie mogą być wysłane na eksport - mówi prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. -  Zanikają również małe plantacje, a powiększają się te duże. W tym roku musimy też zwrócić uwagę na aspekt… polityczny szparaga. Nie możemy bojkotować Euro 2012. Bardzo dużo Polaków wyjeżdża do Niemiec na plantacje szparagów. W jednym tylko rejonie Niemiec zbiera szparagi nawet 3 tys. Polaków. To powoduje, że u nas brakuje ludzi, dlatego w Polsce szparagi zbierają Ukraińcy. I jest ich dużo, bo jak jeżdżę po plantacjach to widzę, że na 100 tylko 10 to Polacy – dodaje prof. Knaflewski.

Po wstępie profesora wszyscy goście mogli zacząć delektować się dużym wyborem dań, z głównym udziałem szparaga.

- Przygotowaliśmy dania zarówno na ciepło, jak i zimno. Szparag to bardzo dobre warzywo, z którego można przygotować różnorodne menu. Dla gości przygotowaliśmy m.in. polędwiczkę wieprzową z szynką i szparagiem, kotleciki z kurczaka ze szparaga i ziołami, solę ze szparagami gotowaną w winie z parmezanem, zupę z pieczonych pomidorów z zielonymi szparagami – mówi Ireneusz Ptak, szef kuchni hotelu Rzymskiego.

Niech szparag często gości na naszych stołach.

Szparagi mają działanie odmładzające. Przez zawarte w sobie składniki odżywcze powodują, że czujemy się lepiej, mamy lepszy nastrój. Spożywajmy ich jak najwięcej w różnych postaciach, bo sezon na nie jest krótki i kończy się pod koniec czerwca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA