LIBERO II – ćwiczenia na sprawność organizacji Euro 2012

Autor: el fot. archiwum
REKLAMA

Awaria energetyczna, katastrofa na drodze ekspresowej, czy usuwanie skutków niepokojów społecznych po meczu piłkarskim, to tylko niektóre z potencjalnych problemów, jakim będą musieli umieć stawić czoła organizatorzy Euro 2012 w Polsce. 8 i 9 maja będą właśnie sprawdzać, czy potrafią.

Pozornie ten dzień będzie wyglądał jak każdy inny dzień pracy. Ale osoby odpowiedzialne za organizację Euro 2012 w całej Polsce, siedząc jak zawsze przed swoimi komputerami, tego dnia będą brały udział w ćwiczeniu zgrywającym podmioty systemu zarządzania kryzysowego przed rozgrywkami UEFA EURO 2012 pod nazwą „LIBERO II”.

- Celem ćwiczenia jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego - tłumawczy Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. - Tych, które wynikają z planów zarządzania kryzysowego oraz działań poszczególnych instytucji przewidzianych w Krajowym Planie koordynacji i współdziałania organów, inspekcji, służb administracji publicznej oraz tymczasowych struktur koordynacyjno – zarządczych podczas Finałowego Turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce.

W praktyce oznacza to, że wszyscy biorący udział w ćwiczeniu dostaną zadania do rozwiązania - będą musieli poradzić sobie z takimi problemami jak na przykład pożar od racy czy zamieszki na stadionie po meczu. A to znaczy też przesłać informację gdzie trzeba, powiadomić odpowiednie służby, koordynować ich działania i mnóstwo innych rzeczy.

W ćwiczeniach uczestniczyć będą także przedstawiciele służb wojewódzkich, z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego - między innymi członkowie Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu z Poznania. W zdarzeniach symulowanych na poziomie województw, weryfikowane będą sytuacje wymagające analizy zagrożenia, oceny ryzyka dla społeczności lokalnej i bezpieczeństwa rozgrywek oraz wdrożenia stosownych procedur.  

- Każde zdarzenie w scenariuszu jest nałożone na harmonogram turniejowy, czyli przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji każdego dnia turnieju - mówi Tomasz Stube. - To pozwoli na weryfikację stopnia gotowości systemu w czasie rozgrywek EURO 2012.

LIBERO II jest kolejnym sprawdzianem służb na EURO 2012. W marcu sprawdzano rozwiązania organizacyjne oraz funkcjonalności planów zarządzania kryzysowego podmiotów należących do systemu zarządzania kryzysowego. LIBERO II ukierunkowane jest na doskonalenie procesu zarządzania informacjami wymienianymi pomiędzy ćwiczącymi ze wszystkich poziomów administracji.

Organizatorem ćwiczenia jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Spółką PL. 2012.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA