Adam z Aspergerem

Filmowy Adam jest w kiepskim momencie swojego życia. Traci ojca, zostaje wyrzucony z pracy, ma tylko jedną osobę, z którą może porozmawiać. Gdyby nie fakt wprowadzenia się do mieszkania obok uroczej sąsiadki można by uznać jego życie za pasmo niepowodzeń.

Moment poznania Beth to punkt zwrotny tej nietypowej komedii romantycznej. Nietypowej dlatego, że poza Beth i Adamem, pojawia się tam Asperger, który nie jest ani byłym chłopakiem, ani zaborczym ojcem.

Asperger (zespół Aspergera) to łagodna forma choroby autystycznej na którą cierpi Adam. Przypadłość ta polega na upośledzeniu umiejętności społecznych, trudnościach w akceptowaniu zmian, ograniczeniu elastyczności myślenia, błędnym odbieraniu komunikacji niewerbalnej i  problemach w dotarciu do serca i umysłu Beth.

Film „Adam” wyreżyserowany przez Max Mayera to historia pary (bardzo dobre role Hugha Dancy’ego i Rose Byrne), w której wzruszające momenty przeplatają się z surową rzeczywistością, a starania i miłosne uniesienia Adama są tłamszone przez jego dolegliwość.

Ta nowojorska baśniowa opowieść o nieustannej walce człowieka ze swoją słabością to obraz, który potrafi szczerze wzruszyć. Nie tylko w sposób ckliwy, ale głęboki i egzystencjalny. A niehollywoodzkie zakończenie dodaje mu realnego, ale mimo wszystko pozytywnego uroku.