World Press Photo 2012

W Centrum Kultury Zamek od kilku już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Poznańska publiczność może obejrzeć najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie tydzień po światowej premierze w Oude Kerk w Amsterdamie. W tym roku Poznań jest drugim miastem na świecie, do którego trafia ta ekspozycja.

Ekspozycja jest pokłosiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł „Zdjęcia roku”. Fotografią roku 2012 został obraz okrzyknięty „arabską Pietą” – fotografia autorstwa Samuela Arandy z Hiszpanii – przedstawiająca kobietę trzymającą w ramionach rannego krewnego. Zdjęcie powstało w meczecie, który podczas protestów przeciwko prezydentowi Jemenu służył demonstrantom za szpital polowy. Samuel Aranda zrobił je w Sanaa, 15 października 2011 roku, dla dziennika „The New York Times”.

To zdjęcie mówi o wydarzeniach w całym regionie, o Jemenie, Egipcie, Tunezji, Libii, Syrii, o wszystkim, co wydarzyło się podczas arabskiej wiosny. Jednocześnie pokazuje osobisty, intymny aspekt tamtych wydarzeń – podkreśla jedna z jurorek Koyo Kouoh. – Być może nigdy nie dowiemy się, kim jest ta kobieta, ale wraz ze swoim krewnym stała się symbolem odwagi zwykłych ludzi, który współtworzyli ważny rozdział w historii Bliskiego Wschodu – dodaje inny juror, Aidan Sullivan. Zdjęcie przypomina nam również o „ważnej roli”, jaką kobiety odegrały w rewolucji. W podobnych sytuacjach łatwo jest pokazać agresję. Ta fotografia ukazuje czułość, która potrafi przetrwać w zalewie agresji – ocenia irański fotograf Manoocher Deghati.

W 2012 roku na konkurs wpłynęły 101.254 zdjęcia. Nadesłało je 5247 autorów ze 124 krajów świata. Wśród nagrodzonych jest dwóch Polaków: Tomasz Lazar, który dostał drugą nagrodę w kategorii „Ludzie i wydarzenia” za fotografię, wykonaną w chwili rozpoczęcia się aresztowań w dzielnicy Harlem, przedstawiającą uczestniczkę protestu w Nowym Jorku. Drugim nagrodzonym jest Tomasz Gudzowaty: jury doceniło jego fotoreportaż o Lucha libre, czyli meksykańskiej wersji wrestlingu, przedstawiający zawodników tej dyscypliny, tzw. mascaras (maski). W trakcie swojej kariery nigdy nie zdejmują oni publicznie masek, które stanowią najbardziej charakterystyczny element tego sportu. (III miejsce w kategorii „Sport”).

World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit, założoną w Holandii w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy profesjonalnych fotografów prasowych. W ciągu lat World Press Photo rozwinęło się w niezależną platformę poświęconą fotoreportażowi i swobodnej wymianie informacji. World Press Photo, aby osiągnąć swoje zamierzone cele, organizuje największy na świecie i zarazem najbardziej prestiżowy coroczny konkurs fotografii prasowej. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 101 254 fotografii wykonanych przez 5247 fotografów 124 różnych narodowości. Były one oceniane przez niezależne jury, złożone z pochodzących z całego świata profesjonalistów w tej dziedzinie. Zwycięskie fotografie zebrane są w tej objazdowej wystawie, którą każdego roku odwiedza około 2,5 miliona ludzi w 100 miejscach na świecie.

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Poznań

Wystawa czynna 27 kwietnia-19 maja 2012, codziennie w godz. 11:00-19:00 (z wyjątkiem 1 maja)
W Noc Muzeów 19 maja – wystawa czynna do północy