„Trzcinica - Karpacka Troja” - Projekcja filmu i spotkanie z twórcami

Autor: AM
REKLAMA

Wyjątkowy film o wyjątkowym miejscu – jednej z najstarszych znanych na ziemiach polskich osad obronnych, liczącej 4000 lat, położonej w Trzcinicy koło Jasła. Produkcja została nagrodzona dwiema statuetkami Światowida na I Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010.

Film formą nawiązuje do najlepszych zagranicznych produkcji, znanych z telewizyjnych kanałów popularnonaukowych. Twórcom udało się połączyć bogactwo informacji historycznych z bardzo atrakcyjną formą wizualną, dlatego jest równie interesujący dla archeologów, jak i dla widzów nie zajmujących się zawodowo tą dziedziną nauki.

Film ukazuje dzieje grodziska w Trzcinicy - od jego początków we wczesnej epoce brązu aż do upadku około 1030 roku n.e. Na planie filmowym pojawiło się kilkadziesiąt osób - naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła w Trzcinicy, Krośnie i w Niznej Mysli na Słowacji.

Zdjęcia do filmu trwały prawie miesiąc. Resztę czasu wypełniła praca w studio, gdzie powstały wirtualne rekonstrukcje prezentujące w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu w różnych epokach.

Autorami scenariusza są: Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Zdzisław Cozac. Film został wyprodukowany przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja, a zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Jasło oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Projekcja i spotkanie z reżyserem Zdzisławem Cozacem i badaczem Trzcinicy – Janem Gancarskim, odbędzie się 28 kwietnia (sobota) o godz. 12.00 w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp wolny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA