IV Forteczny Weekend

Autor: P. Maćkowiak, fot. P. Maćkowiak, M. Walkowiak
REKLAMA
REKLAMA

Rajdu Rowerowo-Pieszy „Śladami Historii”, z dodatkową atrakcją, jaką będzie zwiedzanie fortu na Chartowie - po raz pierwszy! IV Forteczny Weekend towarzyszący akcji "Poznań za pół ceny" zapowiada się imponująco!

IV Forteczny Weekend odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia, a wśród atrakcji jest między innymi jedenasta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego „Śladami Historii” przygotowanego przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji „Poznań za pół ceny!” koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Jej główną atrakcją będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa na Chartowie.

- Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień - opowiada Przemysław Maćkowiak z Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. - Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji, systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Obie imprezy są jak dotąd jedynymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od jedenastu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa z lat 1887-1896. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.

- Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi - mówi Przemysław Maćkowiak. - Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu IIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów. Dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Program:
Sobota
11.00, 13.00, 15.00, 17.00 – zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem w pobliżu kościoła św. Marka Ewangelisty na os. Czecha).

Niedziela
9.30 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie fortu w grupach
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.
Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: military_ak@op.pl, tel.: +48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.

Organizatorzy:
Twierdza i Dawny Garnizon Poznań
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra”
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”
Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”
Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A. Poznań
Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej „WTTM”
Stowarzyszenie „Odwach”
GRH 1. Samodzielnej Kompanii Commando
GRH Pancerni 39
GRH Posen
Arbeitskreis Sächsische Militärgeschichte e.V.
Automobilklub Wielkopolski
współpraca:
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich HERO COLLECTION Sp. J.
I Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Poznańskich Kryptologów, ZHP Poznań-Wilda
Zakład Agroturystyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
Biuro Imprez Turystycznych i Kulturalnych „Semafor”
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu

Czytaj także:

„Poznań za pół ceny 2012” już za tydzień

Poznań za pół ceny: wiemy, gdzie i za ile warto się wybrać!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA