„Lodołamacze 2012” – konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zainaugurowana została kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest konkurs dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze.

„Lodołamacze” to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.

Inicjatywa

– Zainaugurowaliśmy dzisiaj w Wielkopolsce 7. edycję kampanii „Lodołamacze”. Statuetki przedstawiają kruszenie lodu. Dla nas są to firmy, które przełamują w polskim społeczeństwie bariery i mogą być przykładem dla innych firm. Celem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest pokazanie wszystkich dobrych firm zatrudniających osoby niepełnosprawne – mówi Anna Skupień, dyrektor POPON. – Chcemy by idea konkursu zainteresowała również tych pracodawców, którzy z problematyką zatrudnienia osób niepełnosprawnych jeszcze się nie zetknęli, by przez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są bardzo dobrymi pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy – dodaje Skupień.

– Cieszy nas to, że spotykamy się już po raz siódmy. Zauważamy wzrost zatrudniania przez firmy osób niepełnosprawnych. Mimo wielu pytań i wątpliwości ze strony pracodawców, firmy nadal decydują się na ich zatrudnianie, i to jest pozytywne. Dążymy do tego, aby inni pracodawcy spojrzeli na osoby niepełnosprawne, jak na pełnoprawnego pracownika – mówi Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Głównym celem PFRON-u jest wspieranie finansowe firm zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz takie inicjatywy jak ten konkurs. Dzięki takim akcjom promocyjnym zwiększają się miejsca pracy, a przy okazji pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mogą dobrze pracować – mówi Ferdynand Łukanowski, dyrektor oddziału wielkopolskiego PFRON.

Obecni na konferencji prasowej członkowie zepołu Lombard o problemie pracy dla osób niepełnosprawnych:

– Wśród bliskich znajomych mamy wielu niepełnosprawnych. Doskonale znamy ich problemy. Z niektórymi z nich koncertujemy, jak np. z Markiem Siwkiem. Osoby niepełnosprawne mimo, że niekiedy bardzo dobrze wykształcone, są gorzej traktowane przez potencjalnych pracodawców niż osoby zdrowe. Cieszymy się jednak, że są takie organizacje, które pomagają tym osobom oraz takie firmy, które je zatrudniają. Dla nas bycie ambasadorem w tak zacnym celu jest zaszczytem. Jeżeli tylko możemy z przyjemnością wspieramy takie inicjatywy.

Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. W pierwszym etapie niezależne kapituły, na podstawie nadesłanych materiałów, dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy pierwszego etapu automatycznie przechodzą do centralnego etapu konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich „Lodołamaczy 2012”.

Konkurs „Lodołamacz” wyróżnia przede wszystkim to, że nagradza podmioty decydujące się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest on również propozycją dla tych, którzy z problematyką osób niepełnosprawnych w pracy jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że niepełnosprawni są pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy.

Konkurs adresowany jest do firm, instytucji, organizacji zatrudniających osoby niepełnosprawne. Nie jest istotny zakres działania, ani wielkość podmiotu. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie formularza zgłoszeniowego do 31 lipca br.

Statuetki „Lodołamacze” wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca. Będą również dwie kategorie dodatkowe: Super Lodołamacz, Lodołamacz Specjalny.

Statuetki dla wielkopolskich „Lodołamaczy” zostaną przyznane 20 września na gali w pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Patronat nad ogólnopolskim wydarzeniem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, ambasadorem ogólopolskiego konkursu został Zbigniew Zamachowski, natomiast w Wielkopolsce takim ambasadorem jest zespół Lombard.

Więcej szczegółów można uzyskać na stronie organizatora: www.lodolamacze.info.pl.