„Magia gry - sztuka rywalizacji”

Autor: sf, fot. Katerina Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
REKLAMA

Archeologia i sport? Zdawałoby się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak. Pracownicy poznańskiego Muzeum Archeologicznego szykują się na mistrzostwa piłki nożnej UEFA EURO 2012.

Specjalnie na wielbicieli rywalizacji i sportowych emocji pracownicy Muzeum Archeologicznego zapraszają na wystawę prezentującą unikatowe gry z całego świata.

Myślą przewodnią ekspozycji jest ukazanie idei, jakie towarzyszyły powstawaniu gier i stosunku człowieka do różnych form rywalizacji.

- Ukazujemy głębię pojmowania gier wśród społeczności starożytnych i średniowiecznych, które nie były kiedyś jedynie źródłem rozrywki i relaksu - mówi Szymon Zdziebłowski z Muzeum Archeologicznego. - Zgromadzone przedmioty - rekwizyty służące do gier, to w znakomitej większości zabytki archeologiczne pochodzące z badań prowadzonych na terenie Polski. Najstarsze z nich swą metryką sięgają czasów rzymskich. Imponująco przedstawia się zbiór kości i żetonów z pierwszych stuleci naszej ery - dodaje Zdziebłowski.

Na wystawie, której towarzyszą takie okoliczności, jak mistrzostwa futbolowe, nie mogło zabraknąć piłki. Jednak zabytki tego rodzaju szyte dawniej z gałganków lub ścinków skóry, nie przetrwały do naszych czasów. Mimo to dzięki fragmentarycznie zachowanym, unikatowym egzemplarzom oraz przedstawieniom ikonograficznym stworzyliśmy kopie tego zabytku ukazującą średniowieczną piłkę futbolową. Jednak sama forma licznych kul i kulek – będących poprzedniczkami i dalekimi krewnymi piłki, znalazła swoje miejsce na naszej wystawie. Jedną z najstarszych piłek w kolekcjach muzealnych, pochodzącą z lat 30. XX w., użyczyło na wystawę Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ta służyła szczypiornistom.

Zwiedzający nie będzie tylko biernym widzem. Sprawdzi swe siły w wybranych konkurencjach – grach zręcznościowych, losowych, intelektualnych i pościgowych. Wydzieliliśmy również przestrzeń, gdzie można obejrzeć rozgrywki z tak egzotycznych stron świata, jak starożytny Babilon, Indie czy państwo Majów, oraz samodzielnie rozegrać partię kręgli wykonanych według wzorów średniowiecznych.

Wystawa „Magia gry - sztuka rywalizacji”, ma na celu ukazanie człowieka, jako Homo ludens – istoty skłonnej do zabawy w różnych okresach historycznych, bez względu na szerokość i długość geograficzną. To interesująca i inspirująca propozycja także dla fanów sportu, którzy będą podziwiać mecze przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Tym samym wystawa trafi do szerokiej publiczności.

Kuratorem ekspozycji jest Agnieszka Stempin.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27
Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 27 kwietnia do 28 sierpnia 2012

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA