Festiwal Kultury Afrykańskiej w Poznaniu

Autor: sf, fot. Estera Hess, Marysia Kurasz
REKLAMA

Pod patronatem prezydenta miasta Poznania odbędzie się w ten weekend (20-22 kwietnia) w Poznaniu Festiwal kultury afrykańskiej „Africana”.

Celem festiwalu jest poszerzanie wiedzy o kulturze afrykańskiej oraz akcja charytatywna - zbiórka drobnych darów oraz pieniędzy dla 4 najbiedniejszych szkół w północnej części Etiopii. Pomysł na ten cykliczny festiwal powstał podczas jednej z podróży pasjonatów Afryki do Etiopii.  

W ramach festiwalu, którego pierwsza, tegoroczna edycja skupia się na tematyce ETIOPII odbywać się będą wystawy zdjęć, prelekcje znanych podróżników i naukowców, filmy dokumentalno - podróżnicze, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz koncerty zespołów inspirujących się muzyką afrykańską.

Pomysł na cykliczny festiwal powstał podczas jednej z podróży pasjonatów Afryki do Etiopii. Przemierzając jeepem kolejne kilometry południowej Etiopii zaczęli dyskutować o możliwości zorganizowania festiwalu w Polsce.Festiwal ma nie tylko poszerzyć wiedzę zainteresowanych podróżami Polaków na temat krajów Afryki, ale też pomóc zebrać skromne dary oraz pieniądze, które będą przekazane bezpośrednio do najbardziej potrzebujących szkół.

Program festiwalu obejmuje nie tylko prelekcje znanych podróżników, naukowców, filmy dokumentalno-podróżnicze, wystawy zdjęć, ale również najróżniejsze warsztaty skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych oraz koncerty zespołów, czerpiących natchnienie z korzeni afrykańskich.

Niezwykle ważne jest dla nas, by przekazać jak najszerszą wiedzę na temat Afryki wszystkim, zainteresowanym odbiorcom. Pieniądze z wybranych biletowanych spotkań będą przeznaczone tylko i wyłącznie na cel charytatywny. Dodatkowo podczas trwania festiwalu przeprowadzona zostanie aukcja książek, zdjęć oraz gadżetów, przekazanych od zaprzyjaźnionych gości i partnerów.

Program festiwalu

Wstęp do festiwalu:

Czwartek – 19 kwietnia
17:00-18:00

Projekcja filmu „Monnari”, o afrykańskim działaczu społecznym Davidzie Monnari

Kino Muza

Oficjalne otwarcie festiwalu:

Piątek - 20 kwietnia

Wystawa zdjęć:

17:00 -18:00

Etiopia - kraj o wielu obliczach: Urszula i Krzysztof Gajewscy 

Zdjęcia będą wystawione na aukcję charytatywną, z której zebrane pieniądze będą przekazane na jedną ze szkół w północnym regionie Etiopii

Pożegnanie z Afryką

18:30 - 20:00

Gość specjalny: Wiesław Olszewski Odrębności kulturowe, czyli podróż przez kraj mniejszości etnicznych - Etiopia - spojrzenie profesora, historyka, podróżnika

Klubokawiarnia Głośna

Zespoły:

20:30

koncert zespołu Foliba

Dziedziniec Zamkowy(przy kawiarni Pod Pretekstem)

22:00

Afterparty: Afrocubana

Cuba Libre

(bilety na koncerty do zakupienia w CIM lub w dniu koncertu przy Dziedzińcu Zamkowym. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie kilku szkół w północnej części Etiopii)

Sobota 21 kwietnia

Warsztaty:

10:00-12:00

Warsztaty bębniarskie - zajęcia dla studentów i dorosłych połączone z wykładem z sztuki bębniarstwa

CK ZAMEK, sala 218

12:00-15:00

Warsztaty z tworzenia biżuterii etnicznej (dzieci, młodzież)

Klubokawiarnia Meskalina

15:00-16:00

Opowiadanie baśni afrykańskich (dzieci)

Klubokawiarnia Meskalina

(zapisy na warsztaty poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie lub drogą mailową na: kontakt@africanafestiwal.pl). Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń).

Prelekcje:

15:00 - 16:00

Stanisław Kotlarczyk: Oczy Etiopii - czyli jak podróżować , poznawać mieszkańców i pomagać. Niezwykła opowieść o akcji charytatywnej leczenia Etiopczyków.

Piwnica Farna (Pod blaszanym kurem)

16:00 - 17:00

Seifu Gebru: Etiopia od podszewki: życie w mniejszościach narodowych na przykładzie plemienia Gurage - tradycje i obyczaje. Piwnica Farna (pod blaszanym kurem)

18:00 -19:30

Zofia Drohomirecka: Etiopia - podróż przez krainę kawy - pokaz tradycyjnego parzenia kawy plus możliwość degustacji.

Kawiarnia Pożegnanie z Afryką

Zespoły:

20:30

Koncert zespołu Nowy Folklor Afro-Polski

Fabrica

22:00

Afterparty: AfroAfrykańska (Afryka, Etiopia)

Fabrica

(Bilety na koncerty do zakupienia w CIM lub w dniu koncertu. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie kilku szkół w północnej części Etiopii)

Niedziela 22 kwietnia

Warsztaty:

10:00- 12:00

Warsztaty bębniarskie - zajęcia dla dzieci połączone z wykładem z sztuki bębniarstwa

CK ZAMEK, sala 218

20:30 

koncert zespołu Ferendżi
Dziedziniec Zamkowy(przy kawiarni Pod Pretekstem)

Finał Festiwalu:

22:00

Podsumowanie zbiórki darów i pieniędzy dla szkół w północnym regionie Etiopii.

(Bilety na koncerty do zakupienia w CIM lub w dniu koncertu. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie szkół w północnej części Etiopii).

Miejsca w których odbywać się będą wystawy,imprezy taneczne, warsztaty, prelekcje oraz koncerty: Kawiarnia „Pożegnanie z Afryką”, Piwnica pod blaszanym kurem (dawna piwnica Farna), Klubokawiarnia Meskalina, Restauracja „Pod Pretekstem”, Kluboksięgarnia Głośna, Klub Fabrika, Klub Cuba Libre, Centrum Kultury Zamek, Dziedziniec CK Zamek.

Festiwal odbędzie się w dniach: 20-22 kwietnia 2012.

 


Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA