Zacznij kolekcjonować nową sztukę

Wystawa- wymiana ŁAP UAP, czyli zaproponuj coś w zamian i weź do domu młodą sztukę studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wystawa – wymiana to inicjatywa mająca na celu prezentację szerokiego dorobku artystycznego studentów III, IV oraz V roku z różnych dziedzin sztuki, m.in. malarstwa, grafiki, rzeźby, designu czy projektowania ubiorów. Idea przewiduje maksymalną promocję wydarzenia wśród grup niezwiązanych bezpośrednio ze światem sztuki i uczelnią UAP i uzmysłowienie każdemu, że nie trzeba dysponować wielkimi zasobami finansowymi, aby rozpocząć własną kolekcję sztuki, a jedynie pomysłowością przy proponowaniu ofert w zamian.

Wystawa ŁAP UAP to inicjatywa grupy studentów ostatniego piątego roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu stworzona w celu prezentacji dorobku artystycznego studentów przede wszystkim  III, IV i V roku. Wśród wystawianych, znajdują się zróżnicowane, zarówno w tematyce, jak i formie, prace ze wszystkich kierunków  kształcenia, czyli min. : malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, filmu, architektury, scenografii, ubioru, design oraz innych dziedzin, powstałe podczas całego okresu studiów.

Głównymi celami wystawy, jest z jednej strony promocja młodych twórców, a z drugiej stworzenie możliwości dialogu twórca- odbiorca. Dzieła studentów, często o niezwykle wysokim walorze artystycznym, aktywnie kreujące nowe trendy zarówno w dziedzinach artystycznych, jak i projektowych, zdecydowanie za późno trafiają na ogólnodostępny rynek sztuki. Poza lokalnym środowiskiem i branżowymi, zamkniętymi wydarzeniami, nie są z reguły udostępniane. Idea wystawy przewiduje maksymalną promocję wydarzenia przede wszystkim , wśród grup niezwiązanych bezpośrednio ze światem sztuki i uczelnią Uniwersytetu Artystycznego. Trzydniowa wydarzenie staje się tym samym unikatową sposobnością do dialogu i co ważne, możliwością ewentualnej dalszej współpracy.

Nowatorskim rozwiązaniem wystawy, poza charakterem prezentacyjnym, staje się szansa realnego „zakupu prac” – na zasadzie prostej wymiany. Formalnie polega to na przyklejeniu, przy wybranym obiekcie, jednej z żółtych samoprzylepnych karteczek, które otrzymuje się na wejściu na wystawę, z propozycją oferty, za która daną pracę chciałoby się nabyć. I tu kilka przykładów: zestaw płyt winylowych, propozycja stażu w agencji reklamowej, rower, nauka przyrządzania sushi, itd.

Licytowane „kwoty”- propozycje wymiany, nie powinny mieć charakteru finansowego, w myśl idei, że nie trzeba dysponować wielkimi środkami, aby rozpocząć własną kolekcję sztuki, a wystarczy jedynie trochę pomysłowości przy proponowaniu ofert w zamian! Od autora zależny jest wybór oferty zakupy, ale godząc się na uczestnictwo, zobowiązany jest do odstąpienia pracy i wyboru jednej z oferowanych propozycji wymiany.

Poza propozycjami wymiany na karteczkach można również umieszczać prywatne, anonimowe lub nie, komentarze do każdej z prac, reagując i komentując na bieżąco oglądane eksponaty.

Kurator i inicjator projektu: Anna Siwik
Współpraca: Adrianna Borucka, Adrianna Klewicz, Anna Konecka, Izabela Kropidłowska, Olga Salamon

Wystawa będzie miała miejsce w gmachu głównym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29, w dniach 13-15 kwietnia 2012. 13 kwietnia – godz. 19:00, natomiast14 i 15 kwietnia w godzinach 11-17.