Gaba Kulka w Concordia Design

Autor: sf, fot. Monsieur Zupika
REKLAMA

The Saintbox to projekt współtworzony przez Gabę Kulkę, Ola Walickiego i Maćka Szupicę. Oto ich wizja tego, czym jest The Saintbox. Miłośnicy muzyki Gaby Kulki będą mogli posłuchać nowego projektu już w najbliższy piątek.

The Saintbox jest grą z widzem i słuchaczem, grą z konwencją występu scenicznego. Przez połączenie dźwięku i obrazu bada wpływ, jaki obecność artysty ma na odbiór muzyki, granicę jaka przebiega między publicznością a wykonawcą. Zakrywa i odkrywa to, co widz przyzwyczaił się traktować jako pewnik. Odwraca jego uwagę, by zabrać go w podróż do wnętrza muzycznej struktury, odsłaniając kolejne oblicza, warstwa za warstwą.

Saintbox to także utwory zainspirowane zjawiskiem sacrum i rytuałami różnych tradycji duchowych, rozumianymi jako proces przejścia, doświadczenie, które zmienia świadomość jego uczestników. Saintbox tworzą spektakl, który ma być dla widza prawdziwym doświadczeniem, zmianą sposobu patrzenia i słuchania, nie skoncentrowanym na tożsamości samych artystów.

Koncert odbędzie się 13 kwietnia o godz. 20 w Concordia Design.
Bilety w cenie: 35-40 zł

The Saintbox:

Gaba Kulka – teksty/głos/fortepian/ukulele
Olo Walicki
– pomysł/muzyka/kontrabas/gitara basowa/głos
Maciek Szupica
– obiekt video/laptop/głos oraz wirtualny MM

Gaba Kulka - Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był „Out”, jednak dopiero płyta „Hat, Rabbit”, nagrana z zespołem i wyprodukowana wspólnie z Marcinem Borsem, przedstawiła jej muzykę szerszej publiczności i zdołała zrobić prawdziwe zamieszanie. Album uzyskał status złotej płyty mniej więcej wtedy, gdy Gaba przygotowywała się do kolejnej, drugiej już w 2009 roku premiery: płyty nagranej z muzykiem sceny ambientowej, Konradem Kuczem, jako Kucz/Kulka. „Sleepwalk” spodobał się nie mniej niż jej autorska płyta i przypieczętował reputację Gaby jako artystki eklektycznej i ambitnej. Współpracuje z innymi muzykami często i chętnie. Prócz płyty z Kuczem, można ją usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka (łączącej rewelacyjnie nieprzewidywalny zespół Baaba z Kulką na wokalu) w repertuarze Iron Maiden. Płyta i dvd dokumentujące to przedsięwzięcie ukazały się wiosną 2011  (także poza granicami Polski) i wielu zachwyciła odwagą i humorem. Rok wcześniej Gaba pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana.  Ponadto Gaba udzielała się gościnnie (jako wokalistka, a czasem autorka tekstów) na płytach Smolika, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby (w wersji już nie-maidenowej). Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge'a Gainsbourga w Operze Narodowej i Madonny na „Chłodnej 25”. Napisała tekst dla Emmanuelle Seigner.  Z Czesławem Mozilem i zespołem Dick4Dick wyruszyła jesienią 2009 w trasę -Trójka Tour odwiedziła 18 miast w Polsce i okazała się wielkim sukcesem. Od września 2009 prowadzi w programie 4 Polskiego Radia swoją autorską audycję - Gabofon. Od roku 2009, Gaba Kulka zagrała kilkaset koncertów w całej Polsce. Zarówno jej autorskie płyty („Out”, „Hat, Rabbit”, „Live Rabbit”) jak i albumy z jej gościnnym udziałem (Kucz Kulka, Młynarski Plays Młynarski, Baaba Kulka) sprzedały się w łącznym nakładzie… Została wyróżniona Matuszem Trójki, Fryderykiem oraz główną nagrodą festiwalu Transvocale we Frankfurcie. Zagrała autorskie koncerty w Londynie, Frankfurcie, Pradze, Oslo i Tajpej.

Olo Walicki - Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów, w nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych Sprawa miasta Ellmit, Helmucik, Oskar i Ruth, Kompozycja w słońcu, autorstwa i w reżyserii Ingmara Villqista. Wydał album z własnymi kompozycjami zatytułowany „Kaszëbë”, zrealizowany z Piotrem Pawlakiem, Damroką Kwidzińską - autorką tekstów w języku kaszubskim, Marią Namysłowską, Karoliną Amirian, Cezarym Paciorkiem i Kubą Staruszkiewiczem. Za ten album Olo Walicki otrzymał Statuetkę Gryfa Pomorskiego – Pomorską Nagrodę Artystyczną.  Poza wymienionymi artystami Walicki współpracuje albo współpracował m.in. z Maciem Morettim, Kalle Kalimą, Christianem Lillingerem, Wacławem Zimplem, Sławkiem Jaskułke, Michałem Gosem, Miką Urbaniak, Adamem Pierończykiem, Kirą Boreczko-Dal, Dariuszem Siastaczem, Schola Cantorum Gedanensis.

Maciek Szupica - Absolwent Wydziału Grafiki i Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 2004 roku u prof. Krechowicza. Obecnie jest asystentem w pracowni multimedialnej gdańskiej ASP. Twórca wideoklipów i wizualizacji, fotograf i scenograf, artysta plastyk, grafik komputerowy, plakacista, specjalista od projektów łączących w sobie różne formy przekazu, np. muzykę i obraz. Film to według niego sposób komunikacji. Nie wyobraża sobie życia bez filmowania, uwielbia pracę z ludźmi, planowanie i tworzenie. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. w Oslo, Brukseli, Bukareszcie). Większość z nakręconych przez niego teledysków zdobywała nagrody na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film (m.in. teledyski takich wykonawców jak: Pink Freud, Glenski oraz Kukiz i Piersi). Był członkiem zespołu D4D, to między innymi dzięki jego niezwykłym wizualizacjom, koncerty tej formacji cieszyły się statusem wydarzenia artystycznego i przyciągały ogromną publiczność zarówno w klubach jak i na największych festiwalach w Polsce. Udziela się również w grupie Gipsy Pills.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA