Minus 2 - dawka emocji

Autor: sf, fot. M. Maruszak
REKLAMA

Minus 2 to pierwsza w Polsce realizacja legendarnego izraelskiego artysty Ohada Naharina, uznanego za jednego z najwybitniejszych choreografów naszych czasów. Jak mówi sam autor, to dzieło rekonstrukcji, próba złożenia w całość wielu bardzo odmiennych historii i spojrzenia na nie z nowej perspektywy.

Spektakl, którego premiera została okrzyknięta przez niektóre media najważniejszą premierą minionego sezonu, był wystawiany już m.in. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Operze Novej w Bydgoszczy, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Wielkim w Łodzi oraz na Festiwalu DanceInverison w Moskwie.

Taniec w rozumieniu Ohada Naharina to skoncentrowana dawka emocji - skoncentrowana tak bardzo, że chwilami trudno to znieść, a widz miota się w uczuciach od euforii poprzez śmiech do wzruszenia tak wszeogarniającego, że wyciska łzy z oczu. Każdy gest, każdy ruch tancerzy niesie tyle znaczeń przenikających do głębi - zupełnie jakby czytali w duszach odbiorców. Dopiero jednak widząc to wszystko na scenie można zrozumieć, jak trudno jest zatańczyć emocje. Nie wystarczy tu tylko perfekcja techniczna, choć przy niezwykle dynamicznych, a jednocześnie precyzyjnych kreacjach Naharina jest ona niezbędna. Ale każdy, kto chce to zatańczyć tak, jak trzeba, sam musi w sobie mieć iskrę boskiego szaleństwa. Artyści Polskiego Teatru Tańca  z właściwą sobie lekkością, finezją, poczuciem humoru przetwarzają wizję Naharina w oszałamiający spektakl gestów, figur, znaczeń wykonanych z niesamowitą perfekcją techniczną - i równie niesamowitą ekspresją.

22 marca o godz. 19:00 w WSNHiD odbędzie się kolejny projekt edukacyjny organizowany przez uczelnię. W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowany spektakl Minus 2 w choreografii Ohada Naharina. Przedstawienie Polskiego Teatru Tańca poprzedzi wykład Tajemnica przetrwani i opowiesz synowi swemu – Hagada.

Harmonogram wydarzenia:

godz. 19:00 – wykład Tajemnica przetrwania i opowiesz synowi swemu – Hagada
godz. 20:00 – spektakl Minus 2

Wykład przybliży historię żydowskiego święta Pesach, podczas którego zgodnie z tradycją wykonywana jest pieśń Echad Mi Yodea, występująca również w spektaklu Minus 2 Ohada Naharina. Prelekcja wskaże nawiązania między terminami występującymi w utworze i ich uobecnieniem w przedstawieniu Polskiego Teatru Tańca.

Prowadzenie: Piotr Sztyma

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA