„Cisi i Gęgacze” wg opery Janusza Szpotańskiego

Autor: sf, fot. Archiwum grupy
REKLAMA

Spektakl „Cisi i Gęgacze” stanowi inscenizację powstałej w 1964 roku, otoczonej nimbem skandalu tzw. opery Janusza Szpotańskiego.

Jest to groteskowa farsa, ukazująca w krzywym zwierciadle zmagania rewizjonistycznej inteligencji warszawskiej z organami ścigania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Za stworzenie swoistego pamfletu politycznego autor zapłacił trzyletnim wyrokiem więzienia. Polityczne zamówienie na skazanie Szpotańskiego wystosował osobiście, jeden z bohaterów utworu, ukryty pod postacią „Gnoma”, I sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka. W jednym z przemówień sejmowych określił poetę mianem „tkwiącego w zgniliźnie rynsztoku człowieka o moralności alfonsa”. Kipiące ironią, pełne smolistego poczucia humoru - jednocześnie podszyte tragizmem - strofy „Cichych i Gęgaczy” wybrzmiewające przy wtórze powszechnie znanych przebojów muzycznych, stanowią doskonałe świadectwo minionej epoki, jej nadziei, konfliktów, rozczarowań i strachu. Są też zjadliwym portretem polskiego społeczeństwa.

Zespół Koła Naukowego Teatr i Polityka zderza dylematy dramatycznych czasów Polski Ludowej znajdujące odbicie w utworze Janusza Szpotańskiego z niełatwymi zagadnieniami chwili obecnej. Czy możliwe jest odczytanie niniejszej opery jako dzieła uniwersalnego? Czy frakcje „Cichych” i „Gęgaczy” zniknęły? Jeśli tak - co się z nich narodziło? Spektakl zrealizowany w ramach obchodów 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników.

19 marca, godz. 19:00 - sala Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Bilety w cenie 25 zł normalny, 20 zł ulgowy, 15 zł grupowy (powyżej 10 osób, opiekunowie wstęp wolny)

Po spektaklu zapraszamy do dyskusji pod hasłem „Wobec systemu? Alternatywa wczoraj i dziś”

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA