Niepełnosprawnik – przewodnik niepełnosprawnego kibica

Blisko 25 milionów niepełnosprawnych Europejczyków nigdy nie uczestniczyło w żadnej imprezie sportowej. Główną barierą jest brak informacji – nie wiedzą, jak dojechać, gdzie zanocować i znaleźć transport dostosowany do ich potrzeb. Teraz na te i wiele innych pytań odpowiada Niepełnosprawnik.

Niepełnosprawnik to internetowa wyszukiwarka udostępniająca informacje o dostosowaniu miejsc publicznych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (dostępna pod adresem www.niepelnosprawnik.eu). W styczniu 2012 r., w ramach realizacji projektu odpowiedzialności społecznej UEFA „Respect Inclusion – Football with No Limits” fundacja TUS uruchomiła stronę www.polandnolimits.eu.

Niepełnosprawnik istnieje od 2007 r. Początkowo realizowany był tylko w Warszawie, a od stycznia 2012 r. fundacja TUS jest lokalnym partnerem CAFE (the Centre for Access to Football in Europe) w realizacji oficjalnego projektu UEFA EURO 2012. W ramach projektu fundacja TUS sprawdza i ocenia poziom dostępności miejsc publicznych, ważnych z punktu widzenia niepełnosprawnych kibiców, a także zbiera informacje o istotnych obiektach publicznych w każdym z czterech miast gospodarzy UEFA (Poznań, Warszawa, Wrocław i Gdańsk).

Podczas konferencji została zaprezentowana oficjalna naklejka projektu odpowiedzialności społecznej UEFA „Respect Inclusion – Football with No Limits”. Naklejka będzie rozdawana wybranym lokalom w Poznaniu dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Poziom dostępności będzie oceniany przy użyciu metodologii Niepełnosprawnika. Miejsca niedostępne otrzymają informacje o tym jak mogą się dostosować nie przeznaczając na ten cel dużych nakładów finansowych.

– Wolontariusze odwiedzają miejsca najczęściej uczęszczane przez kibiców i sprawdzają ich dostępność pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Uwzględniają przy tym specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych – poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź mających ograniczone możliwości poruszania się, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną – powiedziała Anna Płachecka z fundacji TUS. – Dotychczas zrobiono pomiary ok. 500 obiektów, nie oznacza to jednak, że wszystkie one znajdą się w bazie. Docelowo ma być przebadanych ok. 1000 obiektów – dodała Płachecka.

Urząd Miasta Poznania jako pierwszy otrzymał taką naklejkę-certyfikat spełniając dotychczas dwa z trzech wymogów, bowiem urząd dostosowany jest dla osób niewidomych i na wózkach inwalidzkich natomiast mniej dla osób niesłyszących (dotyczy wind).

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są dobrą okazją do respektowania praw osób niepełnosprawnych.