Miecz św. Piotra i inne atrakcje Ostrowa Tumskiego

W najbliższych dniach już po raz trzeci będzie można zgłębić tajemnice Ostrowa Tumskiego. Wszystko w ramach kolejnej odsłony akcji Terra Incognita – odkryj Ostrów Tumski. Tym razem tematem przewodnim będą burzliwe początki poznańskiego biskupstwa oraz legendarny miecz św. Piotra, który znajduje się w… Poznaniu.

– Większość wiadomości, które posiadamy na temat miecza leży raczej w sferze hipotezy i domysłów – mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.- Całkiem możliwe jest, że miecz mógł znaleźć się w rękach papieża Jana XIII, który powołał do życia w 968 r. biskupstwo poznańskie. Tym samym dzierżyć mogli go i cesarz Otton I, Mieszko I i pierwszy polski biskup Jordan. Ten papieski podarek w formie kopii prawdziwego miecza piotrowego, mógł mieć symboliczne znaczenie związane z tępieniem pogaństwa, które wówczas zaprowadzano niejednokrotnie “ogniem i mieczem”.

W środowisku naukowym spory dotyczące pochodzenia poznańskiego miecza świętego Piotra trwają do dziś. Nie wiadomo bowiem, czy broń ta pochodzi z czasów apostoła Piotra, biskupa Jordana, czy może powstała jeszcze późniejszych. Pewne jest natomiast to, że przez wiele stuleci relikwia była w Poznaniu otaczana wielka czcią.

– Miecz noszono w procesjach, wystawiano w kościele i dawano wiernym do całowania – opowiada Bartosz Małolepszy. – Znany nam wszystkim poeta Ignacy Krasicki, który był jednocześnie prymasem Polski, zakazał tych praktyk. Relikwia popadła na długi czas w zapomnienie.

Wówczas miecz św. Piotra trafił do skarbca kapitulnego i został zapomniany na długie lata. Podobnie zresztą, jak na długie lata zapomniano o ciekawej historii Ostrowa Tumskiego.
– Historia Ostrowa Tumskiego, to historia pełna wielkich wydarzeń związanych z początkami naszej państwowości, ale także wątków sensacyjnych, tajemniczych, skandalicznych. To przede wszystkim historia ludzi – barwnych, nietuzinkowych, niejednokrotnie wielkiego formatu i znaczenia. Jeśli ma się pod ręką skarb – to dlaczego nim się nie chwalić? Szkoda byłoby, aby Ostrów tkwił nadal w zapomnieniu – przyznaje Bartosz Małolepszy.

Aby wydobyć poznańską wyspę z zapomnienia Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w roku 2012 będzie dawało nam wiele okazji na poznanie wspaniałej historii Ostrowa Tumskiego.

W comiesięcznych reportażach radiowych, prelekcjach, artykułach oraz wycieczkach szukać można ciekawostek związanych z miejscem, w którym narodziło się państwo polskie.

W styczniu i lutym mogliśmy dowiedzieć się między innymi: czy Poznań Mieszka I olśnił Dobrawę oraz czy chrzest pierwszego przywódcy Polski wynikał z jego dobrej woli, czy może z konieczności?

W marcu będzie można poznać szczegóły pierwszych – bardzo burzliwych lat poznańskiego biskupstwa.

W skład marcowych wydarzeń cyklu Terra incognita – odkryj Ostrów Tumski wchodzą:
– Reportaż w Radiu Emaus – można go znaleźć również na stronie www.poznan.pl/trakt zakładka “Ostrów Tumski”
– Prelekcja Dainy Kolbuszewskiej w Cafe Misja (ulica Gołębia 1)- środa 14 marca, g. 19
– Wycieczka – sobota 17 marca, g. 12, zbiórka przy kościele NMP na Ostrowie Tumskim
 
Po marcowych wydarzeniach zostanie jeszcze 9 spotkań z cykl Terra Incognita – odkryj Ostrów Tumski. Wśród comiesięcznych wydarzeń będzie można znaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego poznańscy biskupi rzucali klątwę na miasto? Którego z poznańskich biskupów obawiała się sama królowa brytyjska Elżbieta I? Ile jest złota w Złotej Kaplicy? Co działo się na Ostrowie Tumskim podczas walk o Poznań w 1945 r?

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.