Festiwal Wiosny – święto muzyki, tańca i teatru

Autor: sf, Zdjęcia: Marita Liulia, Ewa Krasucka
REKLAMA

Poznań po raz kolejny powita kalendarzową wiosnę wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju i nigdzie indziej nie spotykanym w Europie – VII edycją Festiwalu Wiosny.


Jego wyjątkowość polega na wieloaspektowym przyglądaniu się jednemu utworowi: „Świętu wiosny” Igora Strawińskiego. Festiwal ten, organizowany od 2006 r. przez Fundację Nuova, przyciąga do stolicy Wielkopolski polskich i zagranicznych twórców poruszających się w obrębie różnych dziedzin sztuki. W tym roku swoje interpretacje utworu Strawińskiego zaprezentują m.in. zespół światowej sławy fińskiego tancerza i choreografa Tero Saarinena oraz Polski Balet Narodowy. Festiwalowi towarzyszyć będzie Małe Święto Wiosny – warsztaty filmowe i plastyczne dla najmłodszych.

Najważniejszym wydarzeniem artystycznym VII Festiwalu Wiosny będzie z pewnością występ zespołu założonego w 1996 r. przez światowej sławy fińskiego tancerza i choreografa Tero Saarinena. Grupa, która w marcu br. zawita do Poznania, prezentowała swoje spektakle w niemal czterdziestu krajach na całym świecie. Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu Tero Saarinen Company zaprezentuje „Stravinsky Evening”, dzieło składające się z dwóch baletów Strawińskiego: „Petrushka” i „Hunt”. Międzynarodowa krytyka zgodnie sytuuje to przedstawienie Saarinena wśród najciekawszych interpretacji dzieł Strawińskiego.

Nie mniej ważnym wydarzeniem poznańskiego festiwalu będzie także występ Polskiego Baletu Narodowego, kierowanego przez Krzysztofa Pastora. Wieczór przez ten zespół przygotowany odtwarza dwie historyczne choreografie – pierwszą, prapremierową z 1913 roku, Wacława Niżyńskiego i niezwykle ważną dla rozwoju współczesnego teatru tańca choreografię Maurice Bejarta. Wieczór, zatytułowany, „Święto Wiosny – Niżyński, Bejart” uzupełni panel dyskusyjny poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu, połączony z promocją dodrukowanych specjalnie na festiwal „Dzienników” tego genialnego choreografa.

Festiwal Wiosny nie tylko przygląda się dokonaniom choreograficznym, bada też wpływy dzieła Strawińskiego na inne obszary sztuki, inspiruje do poszukiwań teatralnych, muzycznych. Od dwóch lat pojawiają się w jego programie elektroniczne interpretacje „Święta wiosny”. Rok temu odbył się konkurs – jego zwycięzca, DJ Qlhead, przedstawi swój Koncert Electro-Sacre podczas obecnej edycji festiwalu.

Festiwal umożliwia także kontakt warsztatowy tancerzy profesjonalnych z wybitnymi postaciami tańca. W tym roku zajęcia poprowadzi Tero Saarinen, uważany obecnie za jednego z najważniejszych choreografów na świecie.

Festiwal Wiosny nie zapomina o najmłodszych. Od lat towarzyszą mu specjalne zajęcia edukacyjne, pod wspólną nazwą „Małe Święto Wiosny”. Tym razem, w dniach 19-21 marca, odbędą się w nowo otwartej Concordii Design Poznań, warsztaty filmowe i plastyczne, inspirowane dziełem Strawińskiego.

Informacje o VII Festiwalu Wiosny dostępne są na stronie internetowej www.festiwalwiosny.pl, jak również na stronie organizatora www.nuova.pl oraz na profilu Festiwalu na portalu Facebook www.facebook.com/festiwalwiosny.

Tegoroczna edycja festiwalu, organizowana podobnie jak w poprzednich latach przez poznańską Fundację Nouva, odbędzie się w dniach 18-21 marca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA