Warzelnia – niezwykłe osiedle w starym browarze

W 1872 roku na skarpie nad stawem Browarnym, między ulicami Browarną, Wilczą i Majakowskiego hrabia Józef Mycielski uruchomił browar. Teraz powstaje tam luksusowy kompleks mieszkaniowy o nazwie Warzelnia.


Miejsce zainspirowało Dagmarę Nickel, prezes Nickel Development. Postanowiła wybudować tam niezwykłe osiedle i nazwać je Warzelnią.

– Warzenie życia z aktywności, regeneracji, odpoczynku i pasji złożonych we właściwych proporcjach było inspiracją do stworzenia tego projektu – mówi o nowej inwestycji Dagmara Nickel. – Tworzymy miejsce, w którym przez wielkie okna możemy zaprosić otaczająca nas naturę do swojej sypialni.


Projekt zakłada odrestaurowanie zabytkowego budynku z 1872 roku, wysokich piwnic ze sklepieniami kolebkowymi oraz budowę nowych budynków: powstanie trzykondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z 66 przestronnymi mieszkaniami, dwóch willi miejskich oraz 28 domów w zabudowie szeregowej. Za projekt odpowiedzialna jest Autorska Pracownia Projektowa Sławomir Rosolski – ta sama, która zaprojektowała City Park (kompleks mieszkaniowo-usługowy w starych koszarach ułańskich), uznany za jedną z najpiękniejszych inwestycji w Poznaniu i wyróżniony nagrodą Jana Baptisty Quadro.


– Projekt Warzelni wyraźnie różni się od City Parku – tłumaczy Sławomir Rosolski. – Wspólnie z inwestorem uznaliśmy, że w tym miejscu, tak pięknym przyrodniczo, budynki nie mogą dominować nad otoczeniem, muszą się z nim harmonijnie łączyć. Dlatego postawiliśmy na prostą architekturę z dużymi przeszkleniami, przez które zieleń będzie przenikać do wnętrz mieszkań. Proste bryły budynków współgrają z zabytkowym browarem, podkreślając jego niemal 150-letnie kształty. Nie chcemy udawać, że budujemy pseudo-zabytek, stąd wspólnym mianownikiem, łączącym starą część z nową, będą wykorzystane materiały: cegła klinkierowa, stal, aluminium. Łączenie starego z nowym w taki sposób daje najciekawsze efekty.


Zabytkowe budynki zostaną odtworzone zgodnie z zachowanymi dokumentami, wysokie piwnice z kolebkowymi sklepieniami zyskają dostęp światła dziennego dzięki ich otwarciu wysokimi oknami w ścianie skarpy. Wiele uwagi przy projektowaniu poświęcono szczegółom architektonicznym, detalom, które przy nieskomplikowanych bryłach nadają wyraz całej inwestycji. To specjalnie dobrane bramy garażowe, gra światła na elewacjach wymuszona układem cegieł i przede wszystkim rozmiar i podział okien.


W wybranych domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach na ostatniej kondygnacji budynku wielorodzinnego zastosowano otwarte antresole – dzięki takiemu zabiegowi oraz dzięki oknom niestandardowej wysokości powstały mieszkania z wysokimi na dwie kondygnacje salonami, pełne światła i powietrza. I choć w Warzelni nie będzie typowych, poindustrialnych loftów, to główna wartość tego typu lokali – przestrzeń, z pewnością jest składową mieszkań i domów tego osiedla. Spodoba się to tym, którzy szukają na rynku mieszkaniowym czegoś oryginalnego.


Warzelnia będzie jednak nie tylko miejscem do mieszkania.

– Chcemy, aby w części zabytkowej, którą będziemy odnawiać i zwracać jej dawny blask, powstało miejsce pozwalające odzyskać równowagę, znaleźć harmonię, ochłonąć po ciężkim dniu, spędzić ciekawie czas – mówi Dagmara Nickel.


Nickel Development prowadzi już rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy będą mogli prowadzić w Warzelni biznesy o wskazanym profilu – sportowym, rehabilitacyjnym, para-medycznym czy gastronomicznym. Prawdopodobne jest także powstanie w tym miejscu niewielkiego, butikowego hotelu, wraz z restauracją, pubem czy salą konferencyjną i pracowniami.


Inwestycję promuje hasło „blisko do centrum, daleko do miasta”. Miasto kojarzy się bowiem z gęstą zabudową, hałasem, korkami, ale centrum oferuje rozrywkę, możliwość szybkiego załatwienia swoich spraw. Warzelnia to miejsce, które dając poczucie życia nad jeziorem, w lesie, pozwala szybko dotrzeć do pracy, zrobić zakupy, czy wyskoczyć się rozerwać w klubie.


Budowa rusza wiosną tego roku. Jako pierwsze powstaną domy jednorodzinne i dwie wille przy ulicy Wilczej. Potem budowany będzie budynek wielorodzinny przy ul. Majakowskiego. Cały etap mieszkaniowy ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2014 roku. Część zabytkowa będzie realizowana nieco później, a jej koniec planowany jest na 2015 rok.

Najmniejsze mieszkania, dwupokojowe, będą miały 54 mkw. Największe – 120 metrów. Z kolei powierzchnia domów zaczynać się będzie od 146 mkw. Już w tej chwili firma ma wstępne rezerwacje na kilka mieszkań i domów, choć oficjalnie produkt wejdzie do sprzedaży po targach mieszkaniowych Nowy Adres, które odbędą się na MTP 3 i 4 marca.