Kadeci NSR złożyli przysięgę

44 szeregowych kadetów, pierwszych w Polsce podoficerów wyszkolonych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, składało dziś uroczystą przysięgę wojskową. Wśród nich jest 7 kobiet.


 

– To wielki akt oddania i umiłowania ojczyzny – mówił o przysiędze do swoich kadetów starszy chorąży sztabowy Marek Kajko, komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. – mam nadzieję, że wiedza tutaj zdobyta będzie z pożytkiem wykorzystywana w narodowych Siłach rezerwowych w czasie pokoju, a jak zajdzie potrzeba, także i w czasie wojny.

 

Bo kadeci po przysiędze mają wybór: jeśli podpiszą kontrakt z NSR i przejdą siedmiodniowe szkolenie, to zostaną w armii jako zawodowi wojskowi, specjaliści w wybranych przez siebie dziedzinach. Także kobiety. Bo one w wojsku się niczym nie różnią.

– Jedna przecież została wyróżniona, one w niczym nie ustępują kolegom, a czasami idzie im lepiej niż mężczyznom – mówi komendant. – My w wojsku już jesteśmy do kobiet przyzwyczajeni…

 

Mimo trudów szkolenia większość kadetów nie wyobraża sobie jednak kariery nigdzie poza wojskiem. Marlena Sabat, jedna z wyróżnionych kadetów, jest niezwykle dumna z nagrody i tego, że ja docenili przełożeni.

– To był ogromny stres – mówi kadetka. – Ale już jest po i poszło świetnie. Może nam jako kobietom było trochę ciężej podczas ćwiczeń, ale było warto, a w wojsku żołnierz to żołnierz. I na pewno swoją przyszłość zwiążę z wojskiem.

 

Ireneusz Borys, kolejny szeregowy kadet, uważa, że tylko początki były trudne.

– Ciężko było się przyzwyczaić do życia na rozkaz – uśmiecha się. – Ale z każdym dniem, z każda pobudka coraz bardziej stawaliśmy się żołnierzami. A żołnierz wiadomo, zawsze sobie poradzi…

Życie na czas było trudne także dla kadeta Michała Rakoczego. Ale i on chce dalej służyć w armii.

– Wojsko uczy dyscypliny, organizacji, no i to przygoda życia – śmieje się.

 

Po przysiędze świeżo kadeci uroczyście przedefilowali przed publicznością poprzedzani przez orkiestrę dętą sił powietrznych, a później spotkali się z rodzinami, by świętować awans w gronie najbliższych.

 

Szkolenia przygotowawcze dla ochotników pragnących związać swoją przyszłość z mundurem są prowadzone w Wojsku Polskim od 2010 roku. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w ramach służby przygotowawczej od października 2010 roku przeszkoliło ponad 1 500 ochotników.