Nowy nabytek na wystawie „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”

Autor: sf
REKLAMA

Papirus z grobu kobiety o imieniu Taatum żyjącej 2300 lat temu, wzbogacił stałą ekspozycję Muzeum Archeologicznego prezentującą starożytny Egipt. Dwumetrowej długości papirus zawiera fragmenty Księgi Umarłych, gdzie mieszczą się magiczne formuły mające ułatwić zmarłemu poruszanie się po zaświatach.


Od zeszłego roku wprowadzono szereg zmian na wystawie „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, która jest wieloletnim depozytem Muzeum Egipskiego w Berlinie. W wyniku reorganizacji tej placówki, poznańska ekspozycja przechodzi szereg zmian – w miejsce dawniej prezentowanych zabytków, pojawiają się inne, niemniej ciekawe. Wśród nich jest dostępny dla zwiedzających od niedawna papirus pani Taatum.

 

- Papirus należy do zespołu trzech papirusów należących do członków jednej rodziny, żyjących na początku Okresu Ptolemejskiego (ok. 300 p.n.e.). Pozostałe znajdują się w Berlinie. Pochodzą one ze wspólnego grobu, odkrytego w 1820 r. w Tebach Zachodnich. Oprócz pani Taatum byli tam pochowani m.in. jej babcia Reret i ojciec Padihorpachered. Rodzina należała do ówczesnej klasy średniej społeczeństwa egipskiego – wyjaśnia dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

 

Papirus udostępniony w Poznaniu dla zwiedzających jest szczególny. Posiada wyjątkowe formy zapisu, wynikające z wprowadzania elementów języka potocznego do typowych tekstów religijnych.

 

Najważniejszą częścią papirusu jest przedstawienie sceny psychostasis, czyli ważenia duszy, będącej egipskim odpowiednikiem Sądu Ostatecznego. Ukazujeona Ozyrysa, władcę zaświatów i sędziego umarłych, ku któremu zmierza zmarła Taatum (w białej szacie, z podniesionymi rękami), prowadzona przez boginię Maat, personifikującą ład, prawdę, sprawiedliwość (zarówno w wymiarze kosmicznym, jak i społecznym i moralnym).

 

Przed nimi trwa scena ważenia serca zmarłej, w celu stwierdzenia, czy nie jest ciężkie od grzechów. Na drugiej szali wagi umieszczone jest strusie pióro (symbol Maat - porządku). Ważenia dokonuje szakalogłowy Anubis (bóg mumifikacji, przewodnik zmarłych i opiekun cmentarzy), a Thot (bóg mądrości, przedstawiony jako człowiek z głową ibisa) zapisuje wynik. Jeżeli będzie on pozytywny (szale pozostaną w równowadze), zmarła zostanie uznana za godną życia wiecznego. Na zmarłych, którzy popełnili zbyt wiele zła w życiu doczesnym czycha Ammit, zwana przez egiptologów „Pożeraczką”. Potwór ten, będący hybrydą krokodyla, lwa i hipopotama, znajduje się przed Ozyrysem.


Zachęcamy do zwiedzania wystawy „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” od wtorku do niedzieli. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27.

 

Fot. Szymon Zdziebłowski, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA