„Dwunastu gniewnych ludzi” Reginald Rose

Autor: Stanisław Furmaniak
REKLAMA

„Dwunastu gniewnych ludzi” – znany niemal każdemu tytuł kultowego filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku. Napisany przez Reginalda Rose’a scenariusz do dziś funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych jako esej o potędze demokracji.


Premiera: 2 marca 2012 r., godz. 19:00, Teatr Nowy, Duża Scena

 

Oto dwunastu przypadkowych mężczyzn spotyka się, by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Po burzliwej debacie przysięgli wznoszą się ponad własne uprzedzenia, wymijają pułapki zakłamanego systemu i wydają sprawiedliwy, obiektywny werdykt. Triumfują demokracja, prawda i piękno.

 

Trudno, twórcom teatralnej wersji „Dwunastu gniewnych ludzi”, patrzeć dziś na ten triumf bez podejrzeń. Nie wierzą w sprawiedliwość, w USA, w piękno bezinteresownego dobra i w oczywistą brzydotę zła. Nie wierzą w zdolność do porzucenia osobistego na rzecz publicznego i w huczący testosteronem sen o spełnieniu demokracji.

 

„Dwunastu gniewnych ludzi” to widowisko, w ramach którego dobro i zło są narzędziami służącymi do manipulacji, a pojęcie racji jest napędzane nie prawdą, a poklaskiem. Jego bohaterowie nie są zainteresowani losem oskarżonego na procesie - są zainteresowani sobą. Tendencyjnie potoczny język, którego używają, służy nie tyle porozumieniu we wspólnej sprawie, co naświetleniu ich prywatnych traum, ambicji, kompleksów i pragnień.

 

Przekład: Jan Czapliński
Reżyseria: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
Dramaturgia: Jan Czaplińsk
Muzyka: Michał Lis
Choreografia: Rafał Urbacki

 

Aktorzy: Janusz Andrzejewski, Wojciech Deneka, Tadeusz Drzewiecki, Grzegorz Gołaszewski, Zbigniew Grochal, Michał Kocurek, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Nosiński /gościnnie/, Mariusz Puchalski, Mariusz Zaniewski

 

Premiera prasowa oraz premiera studencka 6 marca 2012 r., godz. 19:00, Duża Scena

 

Bilety: 55 zł (normalny), 35 zł (ulgowy)

 

Fot. Materiały prasowe

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA