Akcja Bollwerk: poznaniacy uczcili bohaterów

Autor: el fot. L. Łada
REKLAMA

W 70 rocznicę akcji Bollwerk poznaniacy przed upamiętniającym ją pomnikiem przy wtórze salw honorowych złożyli kwiaty i zapalili znicze.


W nocy 21 lutego na 22 lutego 1942 r. dwunastu żołnierzy Armii Krajowej i pięciu mieszkańców Chwaliszewa podpaliło magazyny pełne żywności i mundurów wojskowych przeznaczonych dla wojsk III Rzeszy na froncie wschodnim. Straty, jakie poniosła armia okupanta, oszacowano na prawie 2 miliony marek.

 

Wszyscy uczestnicy akcji zostali wykryci i aresztowani przez gestapo, a większość z nich została stracona przez okupanta, w tym słynny na Chwaliszewie zabijaka Antoni Gąsiorowski zwany Ślepym Antkiem, który podczas śledztwa mimo że miał związane ręce, rzucił się na przesłuchującego go gestapowca i przegryzł mu gardło.

 

W 1982 r. mieszkańcy miasta, by upamiętnić akcję, ufundowali przy ul. Estkowskiego tuż przy porcie rzecznym, pomnik Akcji Bollwerk, zaprojektowany przez M. Banasiewicza i J. Nowakowskiego. Co roku w rocznicę akcji pod pomnikiem spotykają się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władz miasta i województwa, wszyscy składają też kwiaty i zapalają znicze ku pamięci bohaterów.

 

Tak było także i w tym roku, choć uroczystość została przesunięta o tydzień, by w obchodach mogli wziąć udział uczniowie poznańskich szkół, którzy w czasie rocznicy akcji mieli ferie.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA