Za mundurem…

Jedyny w Polsce, jedyny w świecie – paradny mundur oficera 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich z 1919 r. będzie można obejrzeć w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Już dzisiaj o godz. 12 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku odbędzie się prezentacja całego munduru, zestawionego z wszystkich trzech części. Będzie to wyjątkowa okazja do obejrzenia go z różnych stron, zanim zostanie ustawiony w gablocie w stałej ekspozycji.

W 2009 r. z okazji 90. rocznicy utworzenia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, obecnego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, zbiory muzeum dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego wzbogacił unikalny obiekt, świetnie zachowana ułanka (kurtka mundurowa) podporucznika 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich z 1919 r. Jest to ułanka paradna wykonywana na indywidualne zamówienie oficerów pułku, do wystąpień wieczorowych, na rautach.

Nadzwyczajnym zbiegiem okoliczności muzeum pozyskało obecnie dwa dodatkowe elementy do tego typu ubioru – pas ze srebrnego galonu i spodnie ze szkarłatnymi lampasami w barwach pułku. W nabyciu nowych przedmiotów częściowe wsparcie uzyskano z poznańskiej firmy Enea. Choć oba świeżo pozyskane obiekty wymagały ingerencji konserwatorskiej, dziś, po przeprowadzonej konserwacji w muzealnej pracowni konserwacji tkanin, prezentują się równie pięknie, jak i ułanka.

W żadnym muzeum krajowym, w żadnych zbiorach publicznych nie ma takiego munduru. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, które zostało powołane przez Głównodowodzącego Sił Zbrojnych b. zaboru pruskiego gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, mimo zniszczeń w latach wojny prezentuje największy zbiór pamiątek z Powstania Wielkopolskiego.

Fot. Pracownia Fotografii Cyfrowej MNP