Bohdan Smoleń - przyjaciel dzieci

Autor: Stanisław Furmaniak, fot. L.Łada
REKLAMA

Bohdan Smoleń, założyciel Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, był gościem poranka w telewizji ONTV. Wizyta ta była okazją do porozmawiania o bieżących sprawach fundacji.


Fundacja Bohdana Smolenia działająca od pięciu lat, zajmuje się głównie hipoterapią dostępną dla dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz upośledzeniem umysłowym. Jednak z pomocy mogą również korzystać osoby dorosłe m.in. z urazami powypadkowymi. Obecnie z hipoterapii zapewnianej przez fundację cyklicznie korzysta ponad 70 osób.

 

- Sytuacja na dzień dzisiejszy nie jest najgorsza, ponieważ po zeszłorocznej akcji medialnej otrzymaliśmy pomoc, która wystarcza, ale na podstawową działalność – mówił Bohdan Smoleń. - Pomoc niektórych polityków, którzy nas odwiedzili przed zeszłorocznymi wyborami była jednorazowa, albo zakończyła się tylko na wizycie – dodał ze smutkiem w głosie. Miesięczny koszt utrzymania fundacji wynosi ok. 12-15 tys. zł, dlatego oprócz dobrego słowa potrzebna jest przede wszystkim realna pomoc, najlepiej finansowa, która pozwoliłaby jej zapewnić nie przerwaną działalność.

 

- Obecnie mamy na utrzymaniu 10 koni oraz spore comiesięczne zobowiązania finansowe m.in. wobec urzędów – powiedziała Joanna Kubisa, instruktorka jeździectwa, która na co dzień zajmuje się także całą logistyką fundacji. - Nie możemy sobie pozwolić na większą ilość etatów dlatego większość prac wykonujemy we własnym zakresie. Chcielibyśmy jednak pomagać w większym zakresie naszym podopiecznym. Wspierają nas wolontariusze, ale przydałyby się nam środki umożliwiające zatrudnienie 1-2 osób na etat – dodała Kubisa. Dlatego dla fundacji duże wsparcie stanowiłaby pomoc ludzi z kadry medycznej (weterynarzy, rehabilitantów, psychologów) oraz osób pasjonujących się jeździectwem. Osoby, które mogłyby jej udzielić, proszone są o kontakt z fundacją.

 

Niestety takich miejsc jak Fundacja Stworzenia Pana Smolenia jest obecnie nadal za mało, a te, które już istnieją potrzebują wsparcia, także osób prywatnych. Dlatego tak ważna jest pomoc ludzi dobrej woli, dzięki którym dalsze funkcjonowanie i rozwój fundacji jest możliwy. Warto pamiętać, że każdy z nas ma możliwość przekazania 1 procenta swoich podatków właśnie na wsparcie działalności tej fundacji.

 

Pracownikom marzy się również rozbudowa fundacji o bazę noclegową, dzięki której istniałaby możliwość organizowania turnusów z noclegami. Jednak i w tej kwestii brak wystarczających środków finansowych stanowi największą przeszkodę.- Ziemia już jest, wymaga jedynie przepisania na fundację. Największym jednak problemem pozostaje budowa, która wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, których nie mamy – podkreślił Bohdan Smoleń.

 

Piąta rocznica fundacji, (która mija w październiku) oraz 65 urodziny pana Smolenia (przypadające w czerwcu) są dobrą okazją na pospolite ruszenie społeczności lokalnej i pomoc w zrealizowaniu marzeń fundacji. Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy.

 

Kontakt:

 

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

62-050 Mosina, Baranówko 21

tel. +48 61 819 27 11

www.fundacja-smolenia.org

 

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA