Magia Jeziora łabędziego

Autor: Stanisław Furmaniak
REKLAMA

W ramach Roku Mężczyzn Teatr Wielki w Poznaniu przygotował dla miłośników baletu wspaniałą ucztę, bowiem 17 lutego odbyła się premiera Jeziora łabędziego.

W kanonie repertuarowym tańca klasycznego Jezioro łabędzie uznawane jest za balet wszechczasów, mimo iż moskiewska prapremiera spektaklu z 1877 roku nie została owacyjnie przyjęta przez publiczność. Dopiero petersburska realizacja Jeziora łabędziego w choreografii Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa, wywołała ogromne zainteresowanie spektaklem, które trwa nieprzerwanie do dziś. Pełna rozmachu wizja choreograficzna w połączeniu z muzyką Piotra Czajkowskiego zostały uznane za idealne zespolenie obu tych dziedzin sztuki.

- Tradycyjna wersja Jeziora łabędziego jest wciąż silną inspiracją dla współczesnych choreografów, którzy decydują się na realizację tego baletu – powiedział Jacek Przybyłowicz, zastępca dyrektora ds. baletu. - Nasza premiera przygotowana przez Kennetha Greve`a, dyrektora Fińskiego Baletu Narodowego, momentami również odwołuje się do wzorca Petipy i Iwanowa. Choreograf, wykorzystując technikę tańca klasycznego, przygotował sceniczne studium kobiety-łabędzia: eterycznej istoty poruszającej się na granicy rzeczywistości i snu. W naszej inscenizacji, wykreowaną przez Kennetha Greve`a przestrzeń przypominającą momentami świat fantasy, podkreśla oprawa plastyczna Anny Kontek, polskiej scenografki na stałe pracującej w Fińskiej Operze Narodowej – dodał Przybyłowicz.

Kenneth Greve jest nie tyko choreograficzną osobowością, ale także jednym z najlepszych tancerzy swojej generacji. Kreował partie księcia Zygfryda w jedenastu różnych inscenizacjach Jeziora łabędziego. Zadebiutował w Operze Paryskiej na zaproszenie Rudolfa Nurjejewa. Mając zaledwie 21 lat stał się partnerem Sylvie Guillem, tańczącej rolę Odetty-Odylli. Dla naszego zespołu praca z tym wybitnym tancerzem okazała się wyjątkowym artystycznym spotkaniem.

Choreografia: Kenneth Greve
Kierownictwo muzyczne: Mieczysław Nowakowski
Scenografia: Anna Kontek
Światło: Marek Rydian
Współpraca muzyczna: Wiktor Lemko
Asystenci choreografa: Kimmo Sandell, Tuuli Tuominen-Sandell, Ingrid Nemeckova, Joseph Kerwin
Projekt plakatu: Marcin Markowski
Fotografie: Katarzyna Zalewska

Kolejne spektakle Jeziora łabędziego będzie można obejrzeć 18,19 i 21 lutego. Zapraszamy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA