Tłusty czwartek – czas na pączki!

Autor: el fot.J.Nowicki
REKLAMA
REKLAMA

Przed cukierniami stoją długie kolejki, a kupujący wynoszą ogromne torby pełne okrągłych, puszystych, przepysznych i pachnących pączków. Dziś mało kto jest w stanie im się oprzeć, nawet jeśli jest na diecie. W końcu mamy tłusty czwartek!


Poznaniacy do cukierń ruszyli z samego rana, ale cukiernicy i piekarze pracowali od wczoraj, żeby na porannych gości czekały świeżutkie, pachnące wypieki. Nie tylko pączki – w tłusty czwartek jada się także chruściki zwane również faworkami, ale są przysmakiem znacznie mniej popularnym niż pączki.

 

Skąd się wzięła tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek? Dziś pewnie nikt już nie jest w stanie tego powiedzieć na pewno, ale od lat w czwartek w ostatnim tygodniu karnawału je się pączki, by zdążyć przed postem poprzedzającym Wielkanoc. Następny czwartek jest już dniem postnym, następuje przecież po Środzie Popielcowej, a jak wiadomo, w post obżerać się raczej nie wypada...

 

Poznaniacy są tradycjonalistami w wyborze tych ciastek. Mimo że specjaliści kuszą pączkami z karmelem, ajerkoniakiem, jabłkiem czy bitą śmietaną, to jednak najwięcej sprzedaje się tych tradycyjnych: z powidłami śliwkowymi i polanych lukrem. Żadne dodatkowe nadzienia jak czekolada czy ser nie cieszą się takim powodzeniem, choć w dawnej Polsce bywało, że w tłusty czwartek jadało się pączki nadziane słoniną czy boczkiem...

 

- Dobry pączek musi być lekki, puszysty, nie zbity – wyjaśnia poznanianka Marianna Nowacka, która od lat smaży pączki dla bliższej i dalszej rodziny. - No i nie może być za tłusty, a smak oleju jest niedopuszczalny w żadnym razie.

Zgodnie z tradycja każdy musi zjeść tego dnia przynajmniej jednego pączka. Inaczej nie będzie mu się powodziło przez cały rok, aż do następnego tłustego czwartku. Jednak jeden pączek to od 200 do 300 kalorii i warto o tym pamiętać, gdy sięga się po trzeci, czwarty czy piąty przysmak. Na szczęście tłustoczwartkowe sadełko można zrzucić. By spalić kalorie z jednego pączka wystarczy: biegać przez pół godziny, tyle samo czasu jeździć na rolkach lub rowerze lub... dwie godziny zmywać czy prasować.

 

Teraz z czystym sumieniem możemy wam życzyć smacznego...

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA