Dramat kobiety na deskach teatru

Autor: Stanisław Furmaniak
REKLAMA

27 stycznia w Teatrze Nowym w Poznaniu miał swoją polską prapremierę spektakl „Poper” izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Reżyserem przedstawienia jest Anna Nowicka.


Anna Nowicka wraz z Monią Kufel jest założycielką prywatnego Teatru Barakah w Krakowie. "Popper. Komedia z piosenkami" jest jej debiutem reżyserskim w teatrze instytucjonalnym.

 

Podczas konferencji prasowej, w Teatrze Nowym, Anna Nowicka powiedziała: - Jest to „komedia z piosenkami”, tak napisał to autor. Ja starałam się w tym tekście uwzględnić nie tylko komediowość, ale także tragedię. W przedstawieniu oprócz scen komediowych i śpiewanych chciałam przemycić pewnego rodzaju powagę. Istotnym dla mnie elementem jest finał sztuki. U Levina jest on potraktowany śmiesznie, komediowo, ja w finale wydobywam dramat wszystkich bohaterów, którzy się w tej sztuce przewijają. - Dramat Levina jest opowieścią uniwersalną. Ta historia mogła wydarzyć się w każdej z kamienic. Jest tam 50-letnia kobieta i kilku mężczyzn, którzy darzą ją uczuciem. To jest śmieszne i tragiczne zarazem, ale momentami wzruszające i sentymentalne – dodała Nowicka.

 

Poper to nie tylko imię tytułowego bohatera. To także nazwa problemu, wokół którego krąży dramat Hanocha Levina. Bo nagle Poper – sympatyczny sąsiad i powiernik – urasta do rangi spiritus movens wszystkich katastrof, które spadają na postaci sztuki. (…) Poper w skrytości pożąda cudzej żony. Pech chce, że jego serce wybiera kobietę poślubioną niewłaściwemu człowiekowi. Szwarc jest z tych, którzy obcych, bez względu na ich intencję, na swoim terytorium nie tolerują. (…) Poper jest kwintesencją twórczości Hanocha Levina. Autor udowadnia, że dobry tekst to taki, który nie mieści się w żadnych ramach: gatunkowych, językowych czy kulturowych. W Poperze tekst dramatyczny przechodzi płynnie w poezję lub songi. Sceny komiczne mieszają się z grobową powagą momentów tragicznych, by ukazać kto tu tak naprawdę rządzi i kto nad kim dominuje. Uniwersalność i partykularność, dosadność i romantyzm – wszystko to można zobaczyć w Teatrze Nowym – tak podsumowała spektakl reżyserka.

 

W sztuce występują: Daniela Popławska, Dorota Abbe, Paweł Binkowski, Mirosław Kropielnicki i Łukasz Mazurek. Scenografię i kostiumy przygotowała Monika Kufel, a muzykę specjalnie na potrzeby spektaklu skomponował Piotr "Lala" Nowicki.

 

Hanoch Levin (1943-1999) - wybitny izraelski dramaturg, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z żydowskiej rodziny, która w 1935 roku wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Współpracował ze słynnymi izraelskimi scenami, m.in. z Teatrem Habima, Teatrem Cameri z Tel Awiwu czy Teatrem Miejskim w Hajfie. Levin jest autorem ponad 50 dramatów. Oprócz dramatów pisał także opowiadania i wiersze, zajmował się satyrą polityczną. Inscenizacje sztuk Levina często oburzały publiczność, co przyniosło mu opinię niepokornego skandalisty. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji i literatury żydowskiej, a także do dramatu i teatru Samuela Becketta, Eugenia Ionesco oraz Antoniego Artauda.

 

Fot. Bartłomiej Sowa

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA