Druga młodość wieży ciśnień

Autor: el fot. L. Łada
REKLAMA

Jest szansa na to, że zabytkowa wieża ciśnień na poznańskiej Wildzie odzyska dawny blask. PKP zamierza sprzedać działkę z wieżą komuś, kto podejmie się remontu zabytkowego budynku.


Jej charakterystyczną sylwetkę znają wszyscy mieszkańcy Wildy i ci z poznaniaków, którzy jeżdżą ulicą Hetmańską. Wieża liczy sobie 32 metry, znajduje się tuż przy torach i jest własnością Polskich Kolei Państwowych. Została wzniesiona w 1910 roku dla znajdującego się nieopodal dworca towarowego, który dziś już nie istnieje. Wraz z jego likwidacją rację bytu straciła też i sama wieża. Opuszczona zaczęła niszczeć, a gdy w 2003 roku w znajdującym się obok starym młynie wybuchł pożar i przeniósł się także na wieżę, wydawało się, że jej dni są policzone.

 

Jednak Miejski Konserwator Zabytków, pod którego opieką znajduje się wieża jako zabytek, uznał, że jej stan techniczny jest zły, ale nie aż tak, by zezwolić na jej wyburzenie. I nakazał właścicielowi obiektu, zabezpieczenie budynku przed dalszą degradacją.

 

Dzięki remontowi wieża zyskała nowy dach, a dziury w murach zostały pieczołowicie załatane. By wieża nadawała się do użytku, trzeba zrobić o wiele więcej, jednak będzie to już zadanie nowego właściciela wieży. PKP zamierzają sprzedać wieżę wraz z otaczającą ją prawie dwuhektarową działką.

 

Okazuje się, że zainteresowanie budynkiem jest spore. Dogodne położenie tuż przy Hetmańskiej, znajdujące się tuż obok centrum handlowe Greenpoint i drugie, budowane właśnie na miejscu starego młyna sprawia, że teren jest łakomym kąskiem dla deweloperów. Z pewnością teren będzie też wyzwaniem dla projektantów, którzy zechcą podjąć się zadania wkomponowania wieży w nowoczesną zabudowę.

 

Z projektu sprzedaży szczególnie cieszą się członkowie rady osiedla Wilda mający nadzieję, że wieża odzyska blask, a na jej szczycie powstanie kawiarnia i punkt widokowy. Dzięki temu ten mocno zaniedbany, choć ciekawy zakątek Wildy stanie się o wiele bardziej przyjazny dla mieszkańców - i interesujący dla turystów.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA