Policja ci powie, jak się chronić przed oszustem

Jak nie dać się wykorzystać oszustowi i nie stać ofiarą przestępstwa – tego uczyli mieszkańców Grunwaldu tamtejsi policjanci w ramach akcji Bezpieczny Senior.

 

Seniorzy to właśnie ta grupa społeczna, która najczęściej pada ofiarą oszustów wyłudzających od nich pieniądze lub okradających ich mieszkania, gdy tylko uda im się odwrócić uwagę właścicieli mieszkania. To dlatego policjanci z KP Poznań – Grunwald postanowili przeprowadzić działania prewencyjne skierowane do potencjalnych ofiar. Funkcjonariusze kontrolowali i obserwowali budynki, gdzie mieszkają osoby starsze i gdzie wcześniej dochodziło do kradzieży i oszustw, ale przede wszystkim spotkali się z mieszkańcami, żeby poinformować ich o zagrożeniach, a także opowiedzieć o tym, jak im przeciwdziałać.

 

Podstawową sprawą jest zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami obcymi.

– Przestępcy starają się swoim zachowaniem wzbudzić zaufanie – wyjaśnia Andrzej Borowiak z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – Czynią to poprzez staranny wygląd zewnętrzny i odpowiedni sposób zachowania i mówienia. Ponadto starają się trafiać w potrzeby osób starszych kusząc promocjami, wygranymi, możliwością otrzymania pieniędzy np. z PCK, MOPR itp. lub cudownymi preparatami leczniczymi. Podają się za pracownika administracji, inkasenta zakładu energetycznego, gazowni, pracownika opieki społecznej. Często też proponują pomoc w niesieniu siatki z zakupami, wiadra z węglem i tym podobne.

 

Z pomocy, jak mówią policjanci, skorzystać można, ale w żadnym wypadku nie należy wpuszczać obcej osoby do mieszkania tylko dlatego, że pomogła przynieść zakupy. Należy też dokładnie przyjrzeć się przez wizjer każdej osobie, która dzwoni do drzwi i poprosić o wyjaśnienie celu wizyty, zanim otworzy się drzwi. Jeśli nieznajomy twierdzi, że jest przedstawicielem na przykład Enei czy gazowni, należy poprosić go o okazanie legitymacji służbowej i sprawdzić telefonicznie, czy dana osoba rzeczywiście w tej instytucji pracuje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do tożsamości gościa nie należy otwierać mu drzwi, ale poprosić, żeby przyszedł w innym terminie – wtedy, gdy nie będziemy sami.

 

Jeśli jednak już dojdzie do napadu, policjanci radzą, by nie walczyć z napastnikiem.

– Najważniejsze jest nasze życie i zdrowie – mówi Andrzej Borowiak. – Nie potęgujmy swoim zachowaniem agresji przeciwnika. Starajmy się zapamiętać wygląd sprawcy i sposób zachowania. Jak najszybciej skontaktujmy się z policją i zawiadommy o przestępstwie.

 

Podczas akcji Bezpieczny Senior policjanci wręczali mieszkańcom ulotki z numerami telefonów, pod jakie należy zadzwonić, by poprosić o pomoc.