Miejski monitoring: kamer będzie więcej!

Autor: el fot. J. Nowicki
REKLAMA

51 nowych kamer przybędzie w tym roku miejskiemu monitoringowi. Nowe kamery zamienią te najstarsze na Starym Rynku, 15 zawiśnie też wokół Stadionu Miejskiego. Mają kosztować około 2 mln zł.


Pod czujnym okiem miejskiego monitoringu znajdą się więc tereny wokół stadionu, ale także część osiedla Bajkowego i okolice Lasku Marcelińskiego. 11 kamer pojawi się także w centrum: na Garbarach, Solnej i przy placu Bernardyńskim, 10 trafi na Grunwaldzką i okolice, a kolejnych 10 w okolice ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Wśród nowych kamer pojawią się także takie, które nie będą wymagały uciążliwego i kosztownego instalowania przewodów światłowodowych - obraz z nich będzie przesyłany falami radiowymi. To bardzo praktyczne rozwiązanie, twierdzą policjanci. Dzięki niemu łatwiej będzie przenieść taką kamerę z jednego miejsca na inne, gdy okaże się to potrzebne. Policjanci będą mogli także monitorować obraz z kamer znajdujących się na pętli MPK na Górczynie - jest ich tu zamontowanych 14.

 

Dotychczasowe doświadczenia z miejskim monitoringiem świadczą - zdaniem Tomasza kaysera, zastępcy prezydenta - że monitoring jest skuteczny. Wszędzie tam, gdzie są kamery, zanotowano spadek przestępczości. Na Jeżycach znacznie spadła ilość włamań do samochodów, z czego niegdyś słynęła ta dzielnica, a na Starym Mieście jest o połowę mniej rozbojów i pobić.

 

Obecnie monitoring miejski liczy 193 kamery, między innymi na rondach Rataje, Śródka, Kaponiera, wzdłuż trasy PST, wokół Starego Rynku i rynku Jeżyckiego. Obserwacją obrazu z miejskiego monitoringu zajmują się specjalnie przeszkoleni pracownicy straży miejskiej - tylko w minionym roku obserwatorzy poinformowali policję i straż miejską o prawie 6 tysiącach zdarzeń. Najczęściej były to przypadki dewastacji, picia alkoholu w miejscach publicznych, parkowania w niedozwolonych miejscach, pobić czy kradzieży. Zapis z kamer był także wykorzystany przez policję czy straż miejską jako dowód w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia. Tylko w ubiegłym roku udostępniono 129 nagrań. prawie jedna trzecia zdarzeń miała miejsce w ścisłym centrum miasta.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA