Największy bieg charytatywny świata odbędzie się w Poznaniu!

Dodano: 2014-01-31

Wings for Life World Run - to nazwa imprezy biegowej, która w maju odbędzie się w Poznaniu. Stolica Wielkopolski będzie jedynym polskim miastem, w którym odbędzie się nietypowa impreza biegowa. Wśród uczestników są już m.in. Kasia Bujakiewicz oraz Adam Małysz.

4 maja 2014 roku w 35 miastach na całym świecie wystartuje nietypowa charytatywna impreza biegowa. Dlaczego nietypowa? Jest kilka powodów. Po pierwsze: we wszystkich 35 miastach na świecie uczestnicy biegu wystartują o jednej porze. To znaczy, że jeżeli w Poznaniu biegacze wystartują o godzinie 12, to w Stanach Zjednoczonych (a konkretniej w Kalifornii) start odbędzie się o 3 rano, a we Florianopolis w Brazylii - o godzinie 7.

Po drugie: bieg Wings for Life nie ma... mety. A raczej: typowej mety, ponieważ tę wyznaczać będzie specjalny samochód, który ruszy razem z biegaczami. Zarówno "meta-pojazd" jak i uczestnicy biegu będą poruszać się po wyznaczonej pętli. Samochód jednak będzie jechał z różną prędkością (początkowo 15 km/h, potem będzie przyspieszał), zatem po jakimś czasie zdubluje biegaczy - dla nich będzie to sygnał, że dotarli do mety. Innymi słowy - to nie biegacze będą dążyć do mety, ale to meta będzie ścigać biegaczy. Oczywiście będą mogli biec dalej, jeżeli tylko zechcą.

Tak będzie się działo, dopóki ostatni "meta-samochód" nie minie ostatniego biegacza na trasie któregokolwiek z biegów na całym świecie. Ostatnia kobieta i ostatni mężczyzna otrzymają koronę Mistrza Świata Wings for Life World Run - i nagrodę, jaką jest wycieczka dookoła świata. Ale to nie tytuły w tym biegu są najważniejsze.

Ponieważ bieg nie jest typowym wyścigiem, a raczej wydarzeniem biegowym, które ma zwrócić uwagę na ważny cel, wspierany przez fundację Wings for Life. Jest nim wspieranie prac na rzecz badania sposobów leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Pieniądze uzyskane z biegu zostaną w całości przeznaczone właśnie na ten cel.

Zapisy na bieg już trwają - wśród uczestników znalazła się m.in. Katarzyna Bujakiewicz, znana poznańska aktorka, która reprezentować będzie Drużynę Szpiku. Najwięcej jednak emocji wzbudzi zapewne Bycza Drużyna, w składzie której już znaleźli się żużlowcy Jarosław Hampel i Maciej Janowski, a także... Adam Małysz, którego przedstawiać chyba nikomu w Polsce nie trzeba.

Bieg wystartuje 4 maja 2014 roku - w Poznaniu o godzinie 12. Start wyznaczono na Malcie, następnie uczestnicy przebiegną przez centrum miasta, Ostrów Tumski, a następnie w kierunku... jeziora Lednickiego. Tam zaplanowano pętlę i powrót do Poznania. Stolica Wielkopolski została wybrana ponieważ - jak tłumaczą organizatorzy - ma renomę miasta biegowego, którego władze bardzo wspierają organizację tego typu imprez.

Autor artykułu: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum