Mały Wolontariat - wielka rzecz

Dodano: 2013-09-18

Wrażliwość na nieszczęścia innych, umiejętność pomagania i świadomość odpowiedzialności za otaczający świat - oto cechy, jakimi muszą się charakteryzować mali wolontariusze. Właśnie ruszyła kolejna edycja programu "mały Wolontariat".

Program ma uczyć już te najmłodsze dzieci chodzące do szkoły, jakie znaczenie ma niesienie pomocy innym i jak dobrze jest pomagać. Program skierowany jest do szkół, by to właśnie nauczyciele mogli pomóc maluchom przy pierwszych krokach w wolontariacie. Program ma być częścią szkolnych programów wychowawczych. Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia wraz z wicekurator Dorotą Kinal 18 września zainaugurowali kolejną edycję programu.

- Ważne żeby wykształcić w młodych ludziach chęć pomocy, ale nie tylko w gronie rodzinnym, także wśród obcych ludzi, nie licząc na coś w zamian – powiedział Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski podczas środowej inauguracji programu.

W ramach akcji organizowane są liczne spotkania z potrzebującymi.
- Co roku coraz więcej szkół bierze udział w Małym Wolontariacie, bardzo nas to cieszy – mówiła Dorota Kinal. – Młodzi ludzi organizują spotkania ze starszymi, schorowanymi osobami, pomysłów mają mnóstwo. Organizują spektakle teatralne, koncerty, wystawy a nawet czytają książki osobom niewidomym. -

Mały Wolontariat to nie tylko inicjatywy dzieci, to także szkolenia dla nauczycieli i opiekunów, którzy dalej przekazują swoją wiedzę - i to nie tylko w szkołach - zachęcając do wzajemnej pomocy.

- Wbrew pozorom nie tylko dorośli mogą nauczyć czegoś dzieci, to także one potrafią nauczyć i uświadomić wiele rzeczy dorosłym, mają wspaniałe pomysły i bardzo często dużo chętniej niż dorośli bezinteresownie chcą pomagać innych. Pokazują, że one także potrafią zaopiekować się potrzebującym – wyjaśnia Karolina Szafrańska-Bąk z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak zapewniają organizatorzy i sami wolontariusze, pomoc innym daje ogromną satysfakcję, przede wszystkim wtedy, gdy dociera się ze wsparciem tam, gdzie smutek jest szczególnie głęboki. Ci młodzi ludzie wnoszą w życie niejednego potrzebującego optymizm, a także nadzieję. No i dając innym - sami się bogacą.

Autor artykułu: Laura Stachowska, el fot. L. Stachowska