Zabytek otwarty z dawną Dzielnicą Żydowską

Architektura miasta towarzyszy mieszkańcom każdego dnia. Tajemnice zabytkowych budynków takie jak historia, rola, tradycja i znaczenie można będzie odkryć w trakcie Zabytku Otwartego.

Projekt organizowany przez Bramę Poznania oraz Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu ma pozwolić mieszkańcom na to, aby dotrzeć do niedostępnych, najciekawszych przestrzeni historycznych Poznania i zachęcić ich do tego, aby działać na rzecz ich ochrony. Kiedy? Już w sobotę, 18 sierpnia.
 
Oprócz budynków dobrze znanych – teatrów, kin oraz miejsc kultu religijnego istnieje też kategoria budynków, na co dzień niedostępnych, zamkniętych. W trakcie Zabytku Otwartego, który pozwoli przejść przez zamknięte zwykle bramy oraz mury, można będzie odkryć miejsca dotąd nieznane oraz te, na które nabierze się zupełnie nowego spojrzenia.
 
Tym razem wydarzenie skupiona będzie na historii oraz dziedzictwie poznańskiej społeczności żydowskiej. W programie od godziny 11.00 do 16.00 wystawa plenerowa Poznańscy Żydzi. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania, w tym samym czasie dostępna będzie wystawa Siostry Perkal. Historia żydowskiej rodziny z Chwaliszewa – w Domu Spotkań. Również o 11.00 rozpocznie się półgodzinny spacer po ulicy Żydowskiej, zaraz po którym o godzinie 11.30 dostępne będzie półgodzinne Zwiedzanie Domu Spotkań z oprowadzaniem po wystawie czasowej, którego możliwość odwiedzenia będzie również o godzinie 13.30.
 
Kolejnym punktem programu jest możliwość wysłuchania prelekcji „Poznańscy Żydzi w Izraelu”, która rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa czterdzieści pięć minut. O godzinie 14.00 odbędzie się półgodzinny Spacer po ulicy Żydowskiej, po którym już o godzinie 14.30 przygotowana zostanie godzinna projekcja filmu „Izrael” z 1978r.
 
Ponadto od godziny 11.00 do 16.00 dostępny będzie punkt informacyjny na dziedzińcu dawnego Schroniska im. S.B. Latza. Udostępniona zostanie też siedziba gminy, którą można będzie zwiedzać po pobraniu darmowych wejściówek w dwóch porach – o godzinie 13.00 oraz 15.00 – zwiedzanie planowo ma trwać godzinę.
 
Organizatorzy proponują także wycieczkę z przewodnikiem pt: Szlakiem dziedzictwa żydowskiego, która rozpocznie się o godzinie 17.00. Miejsce zbiórki to róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej.
 
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 sierpnia i rozpocznie się o godzinie 11.00 przy ul. Żydowskiej 15a, wokół dawnego Schroniska Fundacji im. Salomona Beniamina Latza – dzisiejszego Domu Spotkań Miasteczka Poznań. Program jest tak atrakcyjny, że każdy może znaleźć coś dla siebie.