Straż pożarna przypomina kiedy może interweniować w sprawie os, szerszeni i pszczół

Lato to czas szczególnie dużej ilości zdarzeń związanych z aktywnością os, szerszeni i pszczół. Wiele osób wzbywa strażaków do usunięcia gniazd i rojów w domach czy na podwórkach, choć zwykle sprawa nie wymaga interwencji straży.

Poznańska straż pożarna przypomina, że może interweniować w sprawie usunięcia gniazd owadów jedynie wtedy, gdy mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, w których są osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, w tym osoby starsze, niepełnosprawne czy duże grupy dzieci. Strażacy interweniują również w budynkach użyteczności publicznej i placówkach oświatowych.

W pozostałych przypadkach wzywanie straży jest zwykle nieuzasadnione. Wówczas, a także w sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, strażacy mogą jedynie ewakuować osoby ze strefy zagrożenia, oznakować miejsce zdarzenia i pisemnie przekazać miejsce właścicielowi, zarządcy bądź użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia terenu i likwidacji zagrożenia.

Straż pożarna dysponuje wykazem firm, które zajmują się likwidacją gniazd os i szerszeni. Jest on dostępny online.

W sytuacji, gdy usunięcie gniazda wymaga rozbiórki elementów konstrukcji, właściciel lub zarządca budynku jest o tym informowany przez straż. Dzieje się tak, gdy dostęp do miejsca zagrożenia jest utrudniony.

Strażacy wskazują, że większość wezwań do interwencji w tej sprawie jest nieuzasadniona, a w większości przypadków sytuacji zagrożenia można uniknąć.

“Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.”

KM PSP Poznań

Straż apeluje o regularne przeglądy szop, altanek i poddasza oraz usuwanie z nich zaczątków gniazd, a także zabezpieczenie siatkami ochronnymi wszystkich otworów w budynku.