Powietrze w Poznaniu coraz lepsze

Program KAWKA realizowany przez Miasto Poznań w latach 2015-2017 przynosi efekty. Dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania domów i mieszkań na bardziej przyjazne środowisku przyczyniło się do poprawy jakości powietrza w Poznaniu.

Jakość powietrza monitorowana jest w Poznaniu na czterech stacjach pomiarowych – dwóch automatycznych, przy ul. Dąbrowskiego i ul. Polanka oraz manualnych – przy ul. Chwiałkowskiego i Szymanowskiego. Dzięki temu ocena jakości powietrza jest naprawdę precyzyjna.

W ciągu ostatnich trzech latach odnotowano poprawę jakości po badaniach poziomu pyłów drobnych, które spełniały standardy europejskie. Zmniejszyła się liczba dni w roku kalendarzowym, w których – jak podaje Urząd Miasta odnotowano ponadnormatywny poziom stężeń pyłu zawieszonego PM10, mierzonych w czasie 24 godzin.

Stężenia średnioroczne pyłów PM10 spadły znacznie na stacjach pomiarowych przy ul. Polanka, z 36 µg/m3 w 2014 r. do 26 µg/m3 w 2017 r., ul. Dąbrowskiego z 37 µg/m3 do 29 µg/m3, ul. Chwiałkowskiego z 35 µg/m3 do 30 µg/m3, a przy ul. Szymanowskiego oscylowały na poziomie 26-27 µg/m3.

Jeśli liczba dni w ciągu roku ze stężeniem dobowym pyłu zawieszonego PM10 powyżej 50 µg/m3 nie przekroczy 35 dni, wówczas europejskie standardy jakości powietrza są zachowane. W ubiegłym roku dla stacji pomiarowych przy ul. Polanka i Szymanowskiego spełnione zostały wszelkie wymogi w zakresie pyłów drobnych. W porównaniu z rokiem 2014 wynik osiągnięty przez stację na ul. Polanka w roku 2017 wskazuje na spadek wspomnianej liczby dni o połowę. Stacja przy ul. Dąbrowskiego odnotowała, że norma została przekroczona tylko o 6 dni w skali roku. W porównaniu z rokiem 2014 ich liczba w roku 2017 wyraźnie zmniejszyła się.

Jednak to wynik uzyskany przy ul. Chwiałkowskiego na Wildzie można uznać za najbardziej zadowalający. Jeszcze w 2014r. zarejestrowano tam najwyższą w Poznaniu liczbę dni ze stężeniami 24-godzinnymi pyłu zawieszonego PM10 (większymi od 50 µg/m3), która wynosiła 38 dni ponad normę. Po upływie trzech lat liczba takich dni spadła i wynosi już tylko trzy dni.

Powietrze w Poznaniu uległo poprawie między innymi dzięki realizowanemu przez Miasto programowi KAWKA, którego głównym celem było zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w centrum miasta, bo to właśnie w tym obszarze gęstość emisji zanieczyszczeń jest największa. Dofinansowano likwidację pieców i kotłów opalanych węglem i zastąpiono je ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym.

Aktualnie program wszedł w drugą fazę i w latach 2018-2020 kontynuowany jest w Poznaniu jako KAWKA BIS.