Prestiżowe nagrody dla Poznania

Poznań okazał się bezkonkurencyjny w ogólnopolskim plebiscycie “Wydarzenie historyczne Roku 2017”. Wystawa “Pogromcy Enigmy” i akcja edukacyjna “Światełko dla Czerwca “56” zdobyły pierwsze nagrody.

Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Ma wyłonić i uhonorować organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych, które promują historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje zgłaszają wydarzenia.  Następnie jury wybiera po pięć najlepszych projektów w każdej z trzech kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”. Drugi etap to głosowanie internautów.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy propozycje z Poznania. W kategorii “Wystawa” wśród pięciu najlepszych w znalazły się: wystawa Pogromcy Enigmy, organizowana przez Urząd Miasta Poznania oraz nowa wystawa stała w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości “Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości”. Z kolei do finałowej piątki w kategorii “Edukacja i multimedia” trafiła akcja edukacyjna “Światełko dla Czerwca’56”, którą zorganizowało Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

30 maja oficjalnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Poznań okazał się bezkonkurencyjny i zwyciężył w obu kategoriach. Szyfrokontener został uznany za najlepszą wystawę, a “Światełko dla Czerwca “56” – najlepszym wydarzeniem edukacyjnym promującym historię i kulturę Polski.

Podczas uroczystej gali statuetki odebrali: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.

– To ważne wyróżnienia – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Cieszy mnie zwłaszcza nagroda dla Szyfrokontenera, który jest zapowiedzią naszego Centrum Szyfrów Enigma. To oznacza, że doceniane są działania Poznania, by upamiętnić postacie trzech kryptologów, absolwentów poznańskiego uniwersytetu, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy. Bardzo ważny jest również fakt, że nowa wystawa o Powstaniu Wielkopolskim weszła do ścisłego finału. To potwierdzenie, że nasze starania zmierzające do powstania Muzeum Powstania Wielkopolskiego są zauważane. Gratulacje należą się też Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości – pierwsza nagroda w kategorii “Edukacja i multimedia” to duże wyróżnienie, zwłaszcza, że konkurencja była bardzo mocna.

Centrum Szyfrów Enigma – interaktywne muzeum – powstanie w budynku dawnego Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin do końca 2019 roku. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podpisał już z marszałkiem województwa umowę na dofinansowanie inwestycji. Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, w muzeum znajdzie się również część edukacyjna. Dzięki temu zwiedzające muzeum dzieci będą mogły poznawać tajniki kryptologii w praktyce. Więcej o Muzeum Szyfrów Enigmy można przeczytać tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/muzeum-enigmy-z-dofinansowaniem,112022.html

Światełko dla Czerwca ’56 to akcja edukacyjna połączona z porządkowaniem grobów uczestników powstania i zapalaniem na nich specjalnie oznaczonych zniczy. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do szkół, a zainteresowanie nim sięga już daleko poza Poznań – m.in do Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

– Dwa razy do roku odwiedzamy mogiły ofiar – wyjaśnia Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956. – Pierwszy raz przed rocznicą Poznańskiego Czerwca, wtedy spotykają się przy nich pracownicy muzeum i uczniowie poznańskich szkół. Uczniowie sprzątają groby, zapalają znicze, a nasi pracownicy opowiadają o postaciach zmarłych. Drugi raz wychodzimy w teren przed Świętem Zmarłych – wtedy odwiedzamy mogiły ofiar i osób, które zapisały się w historii Poznańskiego Czerwca lub przez lata pielęgnowały pamięć o tym wydarzeniu.