Poznańskie ślady Enigmy podczas spaceru z przewodnikiem

Zbliża się 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Ważnym wydarzeniem związanym z walką z okupantem było złamanie kodu Enigmy, czego dokonali w Poznaniu polscy kryptolodzy. Grupa przewodników PoPoznaniu zaprasza na spacer poświęcny trzem bohaterom, Uniwersytetowi Poznańskiemu i samej Enigmie.

Podczas wycieczki, która odbędzie się jutro, 5 maja, uczestnicy zobaczą miejsca związane ze złamaniem kodu słynnej maszyny szyfrującej. Przewodnik opowie m.in. o Zamku Cesarskim i jego roli w pracach kryptologów, a także zaprowadzi do kamienicy, w której mieszkał Henryk Zygalski, jedyny poznaniak z trójki naukowców.

Przechadzka to okazja, by dowiedzieć się czegoś o historii Uniwersytetu Poznańskiego oraz samego Poznania na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Nie zabraknie również opowieści o mniej znanych wielkopolskich i poznańskich bohaterach, bez których złamanie kodu nie byłoby możliwe.

Po spacerze, uczestnicy będą mogli indywidualnei zwiedzać Szyfrokontener, czyli mobilną wystawę poświęconą Enigmie.

Spacer odbędzie się jutro, w godzinach 16:00-17:15. Wycieczka realizowana jest w konwencji “free walking tour”, co oznacza, że odbędzie się bez względu na ilość chętnych i warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny, ale na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.