Deweloper kupił teren Starej Rzeźni. W jaki sposób zmieni się to miejsce?

Funkcja mieszkalna, usługowa i ogólnodostępna przestrzeń publiczna, połączenie nowoczesności z historią – tak ma wyglądać rewitalizacja prawie 5,5 ha powierzchni terenu Starej Rzeźni, który kupiła firma Vastint Poland.

Nad tym, jaki los czeka Starą Rzeźnię w Poznaniu, zastanawiało się wielu poznaniaków. Część z nich obawiała się, że wyjątkowy charakter i historyczne zabudowania znikną z mapy miasta, gdy teren zostanie sprzedany prywatnej firmie.

Stara Rzeźnia to przestrzeń przy ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Otwarta została w 1900 roku i była wówczas jednym z najnowocześniejszych zakładów mięsnych w Europie. Choć po II wojnie światowej obiekt zmodernizowano, to w latach 90. podjęto decyzję o przeniesieniu produkcji poza Poznań.

Od tego czasu, budynki i teren, mające wyjątkowy, niepowtarzalny charakter, przyciągały poznaniaków m.in. na targi staroci czy imprezy kulturalno-gastronomiczne. Dawne zabudowania niejednokrotnie stawały się także miejscem do sesji zdjęciowych.

Nowy właściciel, chce połączyć historyczny kontekst miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami.

“Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia. Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych”

Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland

Według założeń, powierzchnia przyszłej zabudowy wyniesie około 70 000 metrów kwadratowych.

Część terenu zostanie przeznaczona na funkcje mieszkalne z elementami usług.

“Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. Mam nadzieję, że ich ostateczny kształt spotka się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania”

Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland

Władze Miasta liczą, że rewitalizacja przez nowego inwestora pozwoli na przywrócenie świetności historycznym budynkom i przekształcenie terenu w ciekawą architektonicznie część centrum.

Firma podpisała już umowę z osobami prowadzącymi na terenie Starej Rzeźni sklep z antykami. Inwestor nie wyklucza współpracy także z pozostałymi kupcami.