Coraz mniej przestępstw popełnianych w Poznaniu

W ciągu ostatnich czterech lat, spadła liczba przestępstw dokonywanych w Poznaniu. Zwiększyła się za to liczba interwencji, także m.in. dzięki rozbudowie miejskiego systemu monitoringu i doposażeniu służb mundurowych.

W latach 2014-2017 odnotowano wyraźny spadek przestępczości o aż 38%. Największy spadek odnotowano w kategorii rozboje i wymuszenia rozbójnicze. W tym zakresie, przestępczość spadła o połowę.

Kradzieży z włamaniem było o niemal 45% mniej, liczba kradzieży spadła o 40%, a kradzieży samochodów – o 16%. Dochodzi także do mniejszych ilości bójek – spadek wyniósł 33%.

Jak zauważa UMP, spadek przestępczości to wynik m.in. rozbudowy i modernizacji monitoringu miejskiego.

„Kamery miejskiego monitoringu rejestrują rocznie około 8000 zdarzeń. Prawie połowa z nich kończy się interwencjami w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócaniem porządku publicznego. Dzięki kamerom udało się również ująć 400 sprawców przestępstw. To świadczy o tym, że miejski monitoring spełnia swoją rolę i poprawia bezpieczeństwo”

Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania

Nie bez znaczenia jest także doposażanie służb mundurowych oraz uruchomienie dwa lata temu całodobowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tylko w tym roku, od stycznia do marca, przyjęto 554 zgłoszenia do CZK.

O wiele efektywniej działa również straż miejska, we wszystkich obszarach, które mieszczą się w jej kompetencjach.