Potrzeby i oczekiwania mieszkańców Poznania. Ruszają warsztaty, które mają pomóc w diagnozie

W czwartek, 19 kwietnia, rozpoczną się warsztaty, będące pierwszym etapem prac nad diagnozą opracowywaną przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, która ma odpowiedzieć na pytania, jakie potrzeby i oczekiwania mają mieszkańcy Poznania.

Diagnoza ma dostarczyć danych, które pozwolą na tworzenie konkretnych rozwiązań i kształtowanie polityk miejskich. Mieszkańcy Poznania zostaną podzieleni na trzy grup:

– młodzież w wieku 15-29 lat

– kobiety

– rodziny z dziećmi

Twórcy chcą poznać nie tylko opinie i potrzeby poszczególnych grup, ale także bariery, jakie ich spotykają, np. ekonomiczne, kulturowe, społeczne, komunikacyjne, kompetencyjne czy organizacyjne.

Badanie wskaże również m.in. na potencjał poznaniaków w danych dziedzinach, który nie jest obecnie dostatecznie wykorzystywany.

Jutrzejsze warsztaty skierowane są do aktywistów i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz młodych ludzi. Swoje opinie będą mogli przedstawić w Sali Malinowej, podczas spotkania, w godzinach 16:00-19:00.

Kolejne spotkania będą nakierowane na kobiety oraz rodziny. Zebrane podczas warsztatów informacje mają pomóc w stworzeniu listy oczekiwań i potrzeb poznaniaków, które związane są z życiem w mieście. Lista ta zostanie następnie wykorzystana w badaniu ankietowym, które wskaże te zagadnienia najczęściej poruszane w społeczeństwie. Ankiety przeprowadzane będą w czerwcu i lipcu.

Na podstawie wyników warsztatów i badań, stworzona zostanie diagnoza potrzeb i oczekiwań poszczególnych grup mieszkańców. Ma być gotowa we wrześniu tego roku. Posłuży potem do tworzenia polityk miejskich i konkretnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta.