Uroczystości w Forcie VII, upamiętniające ofiary niemieckiej okupacji

Jutro, 6 kwietnia, w Forcie VII odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej okupacji. Fort VII był pierwszym obozem koncentracyjnym w Polsce.

KL Posen był nazistowskim obozem zagłady, który w latach 1939-1945 znajdował się na terenie Fortu VII. Według szacunków, zginęło tam, często po torturach lub w brutalnie sposób zamordowanych, około 20 tysięcy osób. To właśnie w Forcie VII uruchomiono pierwszą komorę gazową.

“Fort VII to nie tylko pierwszy obóz koncentracyjny, utworzony przez Niemców po zajęciu Polski. To miejsce, w którym uruchomiona została pierwsza komora gazowa. W Forcie VII szkolone były niemieckie kadry, które później trafiały do sukcesywnie otwieranych obozów i więzień. Było to miejsce, w którym dochodziło do niewyobrażalnego okrucieństwa”

Grzegorz Kucharczyk, kierownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Jutro, 6 kwietnia, o godzinie 12:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości poświęcone pamięci ofiarom niemieckiej zbrodni. Po wspólnej modlitwie, pod Ścianą Śmierci zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

Termin obchodów nie jest przypadkowy. W kwietniu obchodony jest Miesiąc Pamięci Narodowej.

Co roku, w uroczystościach udział bierze wielu poznaniaków, w tym także kombatanci, przedstawiciele władz oraz uczniowie szkół. Jak co roku, poznańska młodzież zaprezentuje również inscenizację, która poświęcona będzie jednej z ofiar – księdzu Józefowi Prądzyńskiemu.

Organizatorami uroczystości są Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu i Komendą Garnizonu Poznań.