Ochrona przez całą dobę, czyli systemy alarmowe dla każdego domu

Nie trzeba ukrywać, że współczesne czasy są dosyć niebezpieczne. Często słyszy się o różnego rodzaju włamaniach i kradzieżach. Dlatego też, standardem powinno stać się utrzymywanie bezpieczeństwa własnego domu. Mogą w tym pomóc systemy alarmowe, które skutecznie chronią przed wieloma zagrożeniami.

Jak można ochronić dom jednorodzinny?

Obecnie wielu ludzi decyduje się na zamontowanie w swoim domu systemu alarmowego, które pozwoli im czuć się bezpiecznie, uchroni przed włamaniami i będzie przydatny np. w czasie wyjazdu na wakacje (kiedy nie ma się kontroli nad swoimi dobrami). Co ważne, tego rodzaju systemy nie są obecnie zbyt drogie, a do tego służyć mogą przez długie lata. Jedną z najmniej skomplikowanych form ochrony są czujki: do otwierania drzwi i czujka ruchu – zamontowana przy oknie. Tanią a dobra opcją są również tzw. sygnalizatory – znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Te zamontowane przed domem mają za zadaniem swoim dźwiękiem odstraszyć potencjalnego złodzieja, natomiast te wewnętrzne powinny go skutecznie ogłuszyć (ponieważ wydzielają dźwięk o dość nieprzyjemnym natężeniu). W domu znaleźć mogą się także czujki substancji usypiających, a w pokojach sprawdzą się czujki ruchu (które zazwyczaj są skonstruowane tak, by nie reagowały na ruch zwierząt o wadze do mniej więcej 15 kilogramów). W salonie przyda się zaś czujka magnetyczna, która od razu zaalarmuje mieszkańców o próbie włamania. Aby system czujek działał naprawdę niezawodnie, trzeba pamiętać, by co mniej więcej 3 lata wymieniać ich baterie (o takiej potrzebie często informuje sam system).

Z czego składają się systemy alarmowe?

Ich podstawą jest płyta główna, czyli centrala alarmowa. To właśnie ona kontroluje pracę wszystkich elementów danego systemu (m.in. klawiatury, części detekcyjnych i sygnalizatorów), analizuje sygnały alarmowe, w razie konieczności uruchamia sygnalizację i wtedy powiadamia (zdalnie) o zaistniałych sytuacjach. Sygnały ze wszystkich czujek dostają się do centrali za pomocą linii dozorowych (przewodowych lub bezprzewodowych). Wybierając system alarmowy zawsze wskazane jest, by zwrócić uwagę na to ile linii dozorowych obsługuje konkretna centrala (idealną opcją jest możliwość jej rozbudowy). Oprócz opisywanej tu centrali, na system alarmowy składają się (w różnych konfiguracjach) również:

– (opisywane powyżej) czujki i sygnalizatory,
– manipulator (szyfrator, klawiatura),
– ekspandery (wejścia i wyjścia),
– przyciski napadowe,
– system powiadamiania (moduły GSM, dialery, ethernet),
– akumulator i zasilacz systemu.

Elementy są od siebie zależne i dopiero razem tworzą system pozwalający na właściwą ochronę danego budynku. W jeszcze bardziej rozbudowanych systemach alarmowych znaleźć się mogą także: bariery podczerwieni, zewnętrzne systemy ochrony peryferyjnej oraz system kontroli dostępu (czyli czytniki kart i komputery). Co ważne, każdy system alarmowy można wyposażyć w moduł służący do powiadamiania wiadomością SMS o wystąpieniu alarmu. Dla maksymalnego bezpieczeństwa dobrze jest zawrzeć umowę z agencją ochrony, dzięki której po wywołaniu alarmu zjawia się patrol interwencyjny.

Systemy monitoringu

Coraz popularniejszą opcją jest także montaż w swoim domu systemów monitoringu. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się bardziej przystępne ceny oraz poprawa jakości obrazu “telewizji przemysłowej”. Zamontowane w budynku kamery pozwalają na oglądanie i nagrywanie (w komputerze) obrazu sytuacji, jaka dzieje się w danym momencie w domu. Coraz częściej zdarza się także opcja z dostępem do audio. Bardzo wygodne jest oczywiście późniejsze przeglądanie zarejestrowanych nagrań (co dzieje się za pośrednictwem internetu). Trzeba tutaj zaznaczyć, że rozmieszczenie kamer w domu nie może być przypadkowe, należy je także ustawić pod odpowiednim kątem. Najlepiej więc zlecić to zadanie ekipie fachowców. Co ważne, obecnie dostępne są kamery z diodami podczerwieni, które pozwalają na rejestrowanie obrazów z pomieszczeń, w których jest całkowicie ciemno. Systemy monitoringu dostępne są w wersjach przewodowej i bezprzewodowej. Jednak nawet w tym drugim przypadku kamery nadal potrzebują stałego źródła zasilania, należy więc je instalować w pobliżu gniazdek albo puszek elektrycznych. W skład podstawowego systemu wchodzą zaś: kamery, rejestrator z dyskiem twardym, zasilacz i złączki. Wszystkie te urządzenia. wykorzystywane w domu (ale także w miejscu pracy), dadzą komfort pełnego bezpieczeństwa. Zarówno wtedy kiedy się w ochranianym budynku przebywa, jak i wtedy, kiedy jest się na przykład w podróży (i ma się pewność, że mienie jest chronione).

Konsultacja: Systemy Alarmowe Protegram